• News will be here
 • 13 listopada punktualnie o godzinie 11.11 w ramach pionierskiego projektu xD, walki z hejtem i przemocą, na Starym Rynku ruszył happening pod nazwą „Walnij w gruchę lub poduchę”.

  Ponad 500 uczniów pabianickich szkół, fallowersów, pedagogów, wolontariuszy, policjantów, strażników miejskich, strażaków oraz przedstawicieli wielu instytucji wzięło udział w wielkiej bitwie na poduszki, by pokazać alternatywne sposoby rozładowania negatywnych emocji.

  Ile razy w życiu byłeś świadkiem agresji, poniżania, krytykowania, hejtowania, wyśmiewania, a może nawet przemocy fizycznej? Czy zareagowałeś? Jak zareagowałeś? pytała uczestników happeningu Agnieszka Jaksa, koordynator grupy wolontarystycznej „Agrafka”.

  Negatywnych emocji nie trzeba rozładowywać na człowieku, są alternatywy, które nie ranią i nie krzywdzą – dodaje Joanna Wendler.

  W czterech rogach placu, imitującego wielką, miejską poduchę, stanęły, migając światłami, policyjne radiowozy. Na środku rozegrała się niesamowita batalia na poduszki. Była wyjątkowa energia. Poduszki z napisami „Wyładuj”, a z drugiej strony „Naładuj” były symbolem wyrażania emocji – nie na drugim człowieku, ale poprzez zabawę.

  Elementem happeningu było także „walenie w gruchę” wykonaną przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej. Chętnych do starcia z tym owocem nie brakowało. „Grucha” zwieszona ze strażackiej drabiny była okładana przez młodzież ze wszystkich stron.

  Po bitwie zrobiono zdjęcie z lotu ptaka z poduszkami ułożonymi w xD (symbol projektu), a na zakończenie była gorąca zumba ze „Strefą Ruchu” oraz wspólne przytulanie.

  UWAGA!

  Pabianice są pionierskim miastem w walce z hejtem i agresją w internecie. Jak podkreśla koordynator projektu Agnieszka Jaksa, xD to komunikat emotka, którą bardzo często wysyłamy do siebie. Świadczy ona o uśmiechu. Dlatego hejt, przemoc, agresję należy zwalczać uśmiechem. Wolontariusze, policjanci oraz wszystkie osoby i instytucje zaangażowane w to innowacyjne przedsięwzięcie są przekonani, że projekt xD trafi do serc i umysłów młodzieży i odniesie ogromny sukces w zakresie reagowania na krzywdę ludzką i zmniejszenia przemocy rówieśniczej.

  Jeszcze nikt w Polsce nie realizował takiego projektu, gdzie oddolnie młodzież będzie sama reagować na różne sytuacje agresywne.

  Udostępnij