• News will be here
 • Gminne przedszkole w Ksawerowie brało udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Piękna nasza Polska cała”.

  Przedszkolaki podczas zajęć nauczyły się hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” i wierszy o tematyce patriotycznej m.in. „Kto ty jesteś? Polak mały”. Uczestniczyły w apelu oraz inscenizacji, podczas której wykazały się znajomością wiedzy na temat naszego kraju. Tańczyły tańce ludowe, między innymi krakowiaka, przedstawiły układ taneczny do piosenki „Kocham cię, Polsko”, „Poszło dziewczę po ziele” oraz „Jestem Polakiem”.

  W holu przedszkola zorganizowany był kącik „Piękna nasza Polska cała” oraz wystawa prac plastycznych konkursu „Moja mała ojczyzna” wykonanych przez dzieci i ich rodziców. Zorganizowane były zawody sportowe pod hasłem „biało-czerwoni” oraz wycieczka po okolicy, gdzie zwiedzano m.in. Dom Kultury z Biblioteką w Ksawerowie, park czy pałac Kindlerów. Wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w przygotowaniu ciasta marchewkowego, które jest daniem regionalnym. W ogrodzie przedszkolnym posadzone zostało drzewko. Przedszkolaki napisały i wysłały kartki dla bohaterów do fundacji Sensoria oraz Rosa. Ponadto uczestniczyły w dwóch powiatowych przeglądach pieśni patriotycznych oraz tańców ludowych.

  Wychowanie dzieci na patriotów zaczyna się od najmłodszych lat i jest procesem długofalowym. Wyobraźnia dziecka, duża wrażliwość emocjonalna sprzyjają kształtowaniu obrazu ojczyzny, który pozostaje na całe życie. Od tego, jaki obraz ojczyzny ukształtuje się w dziecku, zależeć będzie, czy wejdzie ono w dorosłe życie świadome swojej tożsamości narodowej, pełne przywiązania do kraju ojczystego i ludzi w nim żyjących – mówi nauczycielka Lucyna Kasznicka.

  Uczestnicząc w tego typu projektach i programach przedszkole w Ksawerowie ma pewność, że kształtuje w dzieciach właściwy stosunek do kraju i ludzi w nim mieszkających.

  Udostępnij