• News will be here
 • Rada Miejska podniosła podatki. Podwyżki najbardziej odczują przedsiębiorcy.

  Na ostatniej sesji Rady Miejskiej sporo czasu poświęcono zmianom stawek podatkowych. Wieloletnia Prognoza Finansowa wskazuje, że takie decyzje podejmowane są co dwa lata. Od 2019 roku zapłacimy więc więcej za podatek od gruntów i nieruchomości. Dobra wiadomość jest taka, że nie zdrożeje podatek od środków transportu, od posiadania psów czy targowy. Nie zmienią się ceny opłat za śmieci, ceny biletów autobusowych oraz migawek.

  Nie ukrywam, że analizując zwiększone wydatki bieżące miasta w roku 2017 i 2018 oraz prognozowane wydatki w 2019, zdecydowaliśmy się tę uchwałę przedstawić. Wynika ona przede wszystkim ze wzrostu płacy minimalnej, kosztów prądu, energii, opłat za zrzucanie wody, która wzrosła z 3,5 tysiąca złotych do szacowanych ł miliona oraz zabezpieczenie pieniędzy na reformy mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

  Zmieni się więc podatek od gruntów i nieruchomości. Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacimy 89 gr (teraz 85 gr). Za mieszkalne 79 gr (jest 70 gr). Za nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej będziemy musieli uiścić opłatę w wysokości 21,50 zł (aktualnie 19,65 zł). Więcej zapłacimy również za budynki gospodarcze (bez garaży). Nowa stawka to 5 zł, a było 3,97 zł. Właściciel mieszkania o powierzchni 40 m kw. zapłaci 4 zł więcej. Osoba mieszkająca w 60 m kw. o 5 zł więcej. Najwyższa podwyżka czeka przedsiębiorców. Osoba, która ma 500 m kw. gruntów oraz 100 m kw. powierzchni budynku, zapłaci ponad 200 zł więcej…

  Więcej w papierowym wydaniu NŻP nr 49/2018

  Udostępnij