• News will be here
 • Panel obywatelski, Centrum Aktywności Lokalnej, Społeczna Strategia Miastaliderzy miejscy Łodzi, Pabianic i Zgierza zaprezentowali rekomendacje dla władz miejskich.

  W piątek, 30 listopada, podczas uroczystego finału uczestnicy programu Szkoła Liderów MiastZgierza, Pabianic i Łodzizaprezentowali przedstawicielom władz miejskich rekomendacje działań w odpowiedzi na wyzwania, jakie przewidują w przyszłości w swoich miastach. Rekomendacje wypracowane w kilkumiesięcznym procesie zakładają m.in. organizację panelu obywatelskiego w Łodzi, stworzenie Centrum Aktywności Lokalnej w Pabianicach oraz Społecznej Strategii Miasta Zgierza. Liderzy liczą na to, że przedstawione pomysły zostaną wdrożone.

  Podczas programu uczestnicy przeszli kurs liderski, wzmocnili swoją pozycję w mieście, zdobyli nową wiedzę z zakresu funkcjonowania miasta, a także odbyli szereg spotkań z ekspertami i samorządowcami mówi Agnieszka Muras z Fundacji Szkoła Liderów.

  Program bazuje na żnorodności, dlatego w każdej z trzech grup znaleźli się liderzy trzech sektorów: pozarządowego, prywatnego i publicznego, aby wspólnie wypracować koncepcje zmian uwzględniające żnicę zdań i perspektyw rozwoju miasta.

  Pabianiccy liderzy miejscy w rekomendacjach przedstawionych podczas piątkowego finału postanowili zaproponować udoskonalenia działań, które ich miasto już podejmuje. Zaproponowane rekomendacje mają na celu wzmocnienie życia społecznego i obywatelskiego.

  Naszym marzeniem jest, aby pabianiczanie budowali więzi społeczne, żeby nie czuli się samotni, a Pabianice kwitły życiem. Chcielibyśmy osiągnąć to na bazie tego, co już mamy, mocnych stron, które wyróżniają Pabianice na tle innych miast: aktywne organizacje pozarządowe, sport i Centrum Seniora mówiła Anita Sowińska, jedna z uczestniczek.

  Grupa z Pabianic zaproponowała sześć programów, które uzupełniają obecną politykę miasta: stworzenie Centrum Aktywności Lokalnej, ProgramSpotkajmy się, „Integracja międzypokoleniowa”, „Wypełnianie przestrzeni miejskiej”, „Dbam o swoje miasto” orazAtrakcyjne konsultacje społeczne”.

  Centrum Aktywności Lokalnej powinno powstać w odpowiedzi na potrzeby organizacji pozarządowych, a także mieszkańców miasta, w szczególności tych młodych. Centrum pełniłoby także rolę miejsca szeroko pojętej informacji turystycznej mówiła podczas prezentacji Dorota Pędziwiatr, jedna z uczestniczek. – Pabianiczanie mają potrzebę wspólnych działań, czego przykładem są tworzące się grupy rowerowe, biegowe. W mieście podejmowane są przeróżne inicjatywy, zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i grupy nieformalne, dlatego potrzebna jest wspólna przestrzeń do ich upowszechniania.

  Rekomendacji mieli okazję wysłuchać m.in. nowo wybrany wiceprezydent Pabianic Marek Gryglewski oraz Katarzyna Cegiełka, szefowa Centrum Seniora.

  Prezentowali się również liderzy z Łodzi i Zgierza. Podczas wydarzenia głos zabrali także przedstawiciele władz miejskich, radni miejscy, a także współorganizatorzy.

  Realizując nasze projekty, zawsze zapraszamy do współpracy organizacje pozarządowe i przedstawicieli samorządów. Szczególnie bliskie są nam inicjatywy, które mają na celu wzmocnienie lokalnych liderów wywodzących się z sektora publicznego, biznesowego i społecznego. Jesteśmy przekonani, że ich zaangażowanie w rozwój miasta, w którym przecież żyją na co dzień, jest kluczowe dla powodzenia projektu powiedziała Izabela Rakuć-Kochaniak z Fundacji Veolia Polska.

  Podczas spotkania w Centrum Dialogu Tomasz Kacprzak, były przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi, gratulował wszystkim absolwentom programu oraz życzył, aby traktowali doświadczenia zdobyte w tym programie jak wielką przygodę i lekcję. Do życzeń dołączyli się także obecny przewodniczący RM Łodzi, a także wiceprezydent Pabianic i prezydent Zgierza.

  foto: fundacja

  Udostępnij