• W XIV Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii 7 i 8 grudnia uczestniczyło blisko 400 gości z Polski i zagranicy.

  Ceremonię otwarcia w „Fabryce Wełny” poprowadził dr Marek Kiljański, pomysłodawca i organizator wszystkich dotychczasowych edycji, od 19 lat prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i kierownik Pabianickiego Centrum Rehabilitacji przy Pabianickim Centrum Medycznym. Przywitał gości, wśród których byli przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa (wiceprezydent Pabianic Marek Gryglewski, wicestarosta Gabriela Wenne-Błażyńska, radny sejmiku wojewódzkiego Andrzej Owczarek), przedstawiciele towarzystw naukowych, konsultanci krajowi (fizjoterapii prof. Jan Szczegielniak i rehabilitacji prof. Piotr Majcher), a także osoby uhonorowane prestiżową nagrodą Gwiazdy Fizjoterapii (prof. Zbigniew Śliwiński, prof. Marek Pieniążek, Maria Suwalska).

  Po oficjalnym powitaniu wręczone zostały wyróżnienia dla Rolanda Crapsa (Belgia, wiceprezesa Regionu Europa Światowej Konfederacji Fizjoterapii) i Davida Lopeza Sancheza (Chile, były przewodniczący Regionu Ameryka Południowa WCPT) za pracę na rzecz fizjoterapii na świecie, dla Marka Żaka i Piotra Kwiatkowskiego za rozwój fizjoterapii w Polsce oraz dla Andrzeja Owczarka i Andrzeja Furmana (twórca firmy Aflofarm) za wieloletnią współpracę z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii.

  Po występie zespołu muzycznego złożonego z pracowników Pabianickiego Centrum Medycznego, współorganizatora konferencji, nastąpiła sesja wprowadzająca. Kolejne sesje odbywały się jednocześnie w dwóch salach. Można było wysłuchać wykładów w ramach sesji historycznej, chirurgii ręki, a następnie fizjoterapii w neurologii, onkologii, chorobach wewnętrznych i stomatologii oraz fizjoterapii w wieku senioralnym.

  Po zakończeniu piątkowych sesji rozpoczęła się II Pabianicka Konferencja Młodych Naukowców przeznaczona dla studentów i doktorantów kierunków medycznych, a także jeden z najważniejszych punktów dnia, czyli panel dyskusyjny poświęcony przyszłości polskiej rehabilitacji.

  W sobotę, 8 grudnia, obrady rozpoczęły się sesją fizjoterapia w diagnostyce oraz fizjoterapią w psychiatrii i psychologii. Kolejnym ważnym punktem konferencji był panel „Moja wizja Samorządu – czego oczekuję od Samorządu”. Na koniec jeszcze dwie kolejne sesje: fizjoterapia w chorobach narządu ruchu oraz fizjoterapia dzieci i młodzieży. Podczas ceremonii zamknięcia XIV Konferencji przyznano wyróżnienia twórcom plakatów.

  Podczas XIV edycji pabianickich „Perspektyw rozwoju fizjoterapii” byliśmy świadkami blisko 100 wystąpień, zaprezentowano ponad 50 plakatów, odbyło się 7 warsztatów i 2 panele dyskusyjne. Jak co roku, ważnym elementem konferencji była sala wystawiennicza, na której 30 wystawców prezentowało sprzęt rehabilitacyjny, książki naukowe oraz oferty ubezpieczenia dla fizjoterapeutów.

  Do zobaczenia za rok.

   

   

  Udostępnij