• News will be here
 •  

  Policja apeluje, by w ostatnią noc w roku bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami.

  Wyjątkową atrakcją sylwestrowej nocy jest możliwość odpalenia kolorowych fajerwerków. Niestety, zdarza się, że w rękach niedoświadczonych użytkowników stają się one przyczyną nieszczęśliwych wypadków.

  Coraz więcej miast z szacunku dla zwierząt rezygnuje z pokazów fajerwerków w sylwestrową noc. Natomiast wciąż pozostają one atrakcją wielu prywatek i bali. Niestety, te piękne i kolorowe rozbłyski są także jedną z najczęstszych przyczyn wyjazdów karetek pogotowia.

  Jeśli więc chcemy, aby nasza zabawa była nie tylko huczna, ale też bezpieczna, wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i przestrzeganie podstawowych zasad radzi policja.

  Oto one:

  1. Fajerwerki kupujmy tylko w sprawdzonych miejscach. Kierujmy się jakością, nie ceną. Sprawdźmy, czy opakowanie nie jest uszkodzone, a wyrób pirotechniczny ma dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Uważnie się z nią zapoznajmy i przestrzegajmy jej.

  2. Fajerwerków nie należy nigdy odpalać w zamkniętych pomieszczeniach, ale także np. na balkonach czy tarasachnigdy nie wiemy dokładnie, w jakim kierunku polecą. Mogą stać się przyczyną pożaru lub wyrządzić komuś krzywdę.

  3. Fajerwerki obserwujmy z odpowiedniej odległości. Dotyczy to też osoby, która je zapala; powinna natychmiast oddalić się na wskazaną w instrukcji odległość. Jeśli po wypaleniu lontu okaże się, że petarda nie eksplodowała, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało, bo może wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie.

  4. Nie trzymajmy zapalanych fajerwerków w rękach i nie pochylajmy się nad nimi. Takie postępowanie to jedna z najczęstszych przyczyn poważnych urazów kończyn górnych i twarzy.

  5. Należy pamiętać, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Nie wolno ich także sprzedawać osobom poniżej 18. roku życia. Niestety, wiele osób o tym zapomina albo po prostu nie przestrzega tych zasad.

  6. Dzieciom nie tylko nie wolno kupować fajerwerków! Dorośli absolutnie nie powinni pozwolić, aby najmłodsi zbliżali się do nich lub nimi bawili. Należy to wyraźnie dziecku zakomunikować i wyjaśnić, dlaczego tak jest. To na rodzicach i opiekunach ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych.

  Udostępnij