• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  • Licznik spotkań pabianickiego Klubu Podróżnika PTTK przekroczył magiczną liczbę 100. Wieczory z globtroterami w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej od kilku już lat cieszą się wielką popularnością.

    Klub Podróżnika powstał z inicjatywy Aleksandra Dudy i Kamila Lisiewicza.

    – Mieliśmy wiele spotkań krajoznawczych w oddziale PTTK, które przybliżały wiedzę o Polsce i świecie – mówi Aleksander Duda, prezes Klubu Turystyki Pieszej „Aaron”. – One były zarazem inspiracją do powstania Klubu Podróżnika i wyjścia z prezentacjami do większej liczby odbiorców.

    Początki

    Historia klubu rozpoczyna się 4 stycznia 2011 roku od spotkania z Zygmuntem Szmidtem, który opowiedział w oddziale PTTK o wyprawie w Himalaje. Następnie prezentacje odbywały się w I LO. Robert Lewera mówił o wejściu na Aconcagua (6962 m) w Ameryce Południowej, a Ewa Marczewska o Indiach. Klub swoje spotkania miał również w Gimnazjum nr 2. Lewera zaprezentował podróż rowerem po Maroku i zdobywanie Jebel Toubkal (4167 m), Mariusz Łaniewski przybliżył wiedzę o Tanzanii, a Robert Simura i Robert Zybert z przyjaciółmi opowiedzieli o Araracie.

    – Chciałem, aby w szkole opowieści o podróżach wysłuchali uczniowie, rodzice, nauczyciele i słuchacze z PTTK – mówi Duda.

    5 listopada 2013 roku spotkanie „Kilka spojrzeń na Indonezję” z Ewą Marczewską w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej przy św. Jana 10 było kamieniem milowym w historii klubu.

    – Od tego dnia do dzisiaj prezentacje znalazły stałe, przyjazne miejsce. Cudowny klimat gościnności tworzą pracownicy biblioteki z dyrektor Marzeną Litman na czele – dodaje pomysłodawca.

    Przez te lata słuchaczy na widowni było przeszło 5 tysięcy. Niektóre spotkania biły rekordy frekwencji.

    Goście

    Spotkania autorskie z pisarzami były najbardziej przebojowe. Na prezentację książek „Opowieści z pięciu stron świata” i „Made in China” Michała Cessanisa z Warszawy, a pochodzącego z Pabianic podróżnika, przybyło do biblioteki prawie 150 osób. Nie mniej emocjonujące były spotkania z Jarosławem Fischbachem „O jeden ląd za daleko” i Dorotą Fibiger „Gdzie mnie jeszcze oczy poniosą”.

    15 stycznia na dworze kapituły krakowskiej, siedzibie Muzeum Miasta Pabianic, klub obchodził 5-lecie istnienia. Gościem był Witold Stawski z Piotrkowa Trybunalskiego. Spotkanie o Islandii połączono z wystawą fotografii.

    Łódzki wędrowiec Michał Kiełbasiński opowiedział o pieszej wędrówce po Alasce szlakiem najtrudniejszego wyścigu psich zaprzęgów „Yukon Quest 2017”. Przez 33 dni samotnie przebiegł z Whithehorse (Yukon, Kanada) do Fairbanks (Alaska, USA), samodzielnie ciągnąc sanki z całym wyposażeniem. Od 31 stycznia do 4 marca 2017 pokonał dystans 1000 mil (1600 km). Za to Janusz Łyskawa z Łodzi przedstawił wyprawy do Azji Centralnej i do Islandii.

    Przyjaciele

    – Od wielu lat wielkimi przyjaciółmi klubu są podróżnicy z Pabianic, okolic i Łodzi. Opowiadają nam o swoich kolejnych wyprawach i tworzą miłą atmosferę – powiedział Kamil Lisiewicz.

    Rekordzistą jest Mariusz Łaniewski, który wystąpił już 10 razy. Jego barwne opowieści o Afryce zawsze mają wielką publiczność. Odwiedził Czarny Ląd 14 razy i poznał 27 krajów. Z Ugandy przywiózł przyprawione mrówki afrykańskie, którymi poczęstował słuchaczy, wzbudzając tym u jednych radość, a u wielu… popłoch.

    Przyjaciółmi klubu są Sylwia Stankiewicz i Aldona Militowska. Na 9 spotkaniach opowiedziały o m.in. o Chinach, Japonii, Indiach, Indonezji i Afryce. Ewa Marczewska z Łodzi (7 spotkań) przybliżyła słuchaczom Tybet i Czarnobyl. Wielką popularnością cieszą się spotkania z nauczycielką Dorotą Fibiger (5). Jej ostatnie „Siedząc na wulkanie przy orangutanie” pokazało atrakcje turystyczne i historię Indonezji. Wśród przyjaciół są Sara Rogowska (4) i Dawid Stępniewski (3), który jesienią tego roku opowiedział słuchaczom o Kirgistanie.

    Sportowcy

    Wśród podróżników są również sportowcy, którzy łączą sport z poznawaniem świata. O Mont Blanc, Dolomitach, Beninie i Zambii w Afryce opowiedzieli Milena i Bartosz Grzegorczykowie, miłośnicy biegów długodystansowych. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Krzysztofem Jarzębskim. Niepełnosprawny sportowiec na wózku inwalidzkim przybliżył Dolinę Śmierci w Stanach Zjednoczonych, którą przez tydzień przemierzał.

    Żeglarze

    – Żeglarstwo dla mnie kojarzy się z wielkimi wyprawami odkrywców nowych kontynentów – mówi Duda.

    O kilku rejsach na Wyspy Kanaryjskie opowiedział Jerzy Byczkowski, a o Morzu Północnym – Marcin Cybulski. Była też w klubie zaprezentowana wyprawa dookoła świata Marty Malinowskiej na wietnamskim żaglowcu. Opowieści o rejsach po Bałtyku są autorstwa członków Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych: prezesa Krzysztofa Grzegorka, Ryszarda Jakubka, Doroty Becht, a także ich uczestników Aleksandry Świercz i Jagody Ćwiok.

    – Rewelacyjny był rejs Wisłą Jakuba Pociejewskiego, gdy kajakiem udał się ze Spały do Bałtyku – wspomina Duda.

    Rowerzyści

    Pierwsze spotkania w klubie mieli podróżnicy z Łasku – Grzegorz i Michał Trybuchowscy, którzy opowiedzieli o swej wyprawie rowerowej na Nordkapp. Po nich dwa lata później tą sama trasą pojechali Arkadiusz Jaksa i Kamil Lisiewicz z Pabianic. Trzykrotnie w Klubie Podróżnika wystąpili Katarzyna i Krzysztof Dumka, przybliżając Wschodni Szlak Green Velo.

    Góry

    – Od wielu lat Polacy pasjonują się wielkimi wyprawami w góry. My też w naszym mieście mamy swoich zdobywców – chwali prezes „Aarona”.

    Robert Lewera mówił o wejściu na Aconcagua (6962 m) w Ameryce Południowej, zdobywaniu Jebel Toubkal w Maroku, Ortler i Grossglockner w Alpach. Wielkim zdobywcą szczytów jest Krzysztof Biskupski, który wszedł na Mont Blanc i Elbrus (w listopadzie zaliczył Imja Tse w Himalajach – o czym zapewne opowie w Klubie Podróżnika w 2019 roku). Były też spotkania dotyczące wędrówki po Himalajach Dariusza Sautera i przyjaciół.

    Piętro niżej

    20 stycznia 2016 ruszyła nowa inicjatywa klubu. Spotkania raz w miesiącu odbywały się w pabianickiej Klubokawiarni „Piętro niżej” na Bugaju. Były tam prezentacje: „Mauritius – raj na ziemi” Arka Bozo Niewiadomskiego, „Podróż za tysiące uśmiechów” grupy Złombol, „Target Italy – rowerem do Włoch” Mikołaja Kuropatwy, „Widzieć świat – Gruzja” Projektu Światowid, „Kolumbia” Sary Rogowskiej i „Japonia” Dawida Gryzy.

    Szkoda, że tego sympatycznego miejsca dla opowieści już nie ma – powiedział Duda.

    Kropka nad i

    – Nie wymieniłem wszystkich podróżników, którzy występowali w klubie. Ale muszę powiedzieć, że każde spotkanie było ciekawe i każde jest wielkim przeżyciem zarówno dla prelegentów, jak i słuchaczy, którzy pragną wiedzieć, jak wygląda współczesny świat – podsumował „setkę” Aleksander Duda.

    Udostępnij