• News will be here
 • Koncert z okazji jubileuszu 70. rocznicy urodzin profesora Bogdana Dowlasza przygotowała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach.

  Koncert zatytułowany „O tym i o owym” odbył się w środę, 16 stycznia, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Miał charakter monograficzny – wykonane zostały utwory samego kompozytora, poczynając od muzyki teatralnej w wykonaniu chóru, utwory solowe i kameralne na akordeon, po finał, w którym zaprezentował się kwintet akordeonowy wraz z zespołem kameralnym pod dyrekcją Rafała Rydygera.

  Wykonawcami byli uczniowie pabianickiej PSM oraz zaproszeni uczniowie i nauczyciele reprezentujący szkoły muzyczne regionu łódzkiego.

  Prof. Bogdan Dowlasz to wybitny akordeonista, kompozytor i pedagog. Wprowadził akordeon do szkolnictwa wyższego jako odrębną specjalność, zapewniając tym samym możliwość kształcenia wykwalifikowanej kadry akordeonistów, która dziś uczy najmłodszych adeptów sztuki na tym pięknym instrumencie.

  – Cieszymy się, że mogliśmy gościć i uhonorować tak zasłużonego artystę, który od wielu lat związany jest z naszą szkołą muzyczną – powiedziała Beata Kępińska, dyrektor PSM.

  Po koncercie pani dyrektor zaprosiła wszystkich uczestników wydarzenia na jubileuszowy tort.

  foto: PSM

  Bogdan Dowlasz (ur. 8 stycznia 1949r.). Naukę gry na akordeonie rozpoczął w Społecznym Ognisku Muzycznym w Łodzi w roku 1957. Po ukończeniu w roku 1969 nauki w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi rozpoczął studia we Franz-Liszt-Hochschule w Weimarze (Niemcy), gdzie w roku 1974 uzyskał dyplom jej ukończenia w zakresie gry na akordeonie oraz teorii muzyki i kompozycji. W tym samym roku po powrocie do Polski rozpoczął działalność artystyczną i kompozytorską, kontynuując także pracę pedagogiczną, jako nauczyciel gry na akordeonie.

  Od roku 1980 prowadzi klasę akordeonu w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W latach 1993-1999 sprawował funkcję rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Obszar działalności dydaktyczno-naukowej Bogdana Dowlasza znacznie wykracza poza macierzystą uczelnię, obejmując prowadzenie zajęć oraz wykłady na mistrzowskich kursach interpretacji zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także uczestnictwo w licznych sesjach naukowych i sympozjach, gdzie wygłaszał referaty z zakresu problematyki dotyczącej gry na akordeonie i twórczości na ten instrument, a także wykonawstwa, historii akordeonistyki czy też twórczości na akordeon. Wielu jego studentów to laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych.

  Jako solista i kameralista występował w kraju i za granicą, brał udział w licznych festiwalach, dokonując prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich i obcych. Założył i prowadził Łódzki Kwintet Akordeonowy oraz Łódzką Orkiestrę Akordeonową, a także powstałe w roku 1980 Trio Łódzkie. Sfera działalności kompozytorskiej obejmuje utwory solowe i kameralne oraz muzykę teatralną. Dorobek kompozytorski obejmuje około: 45 utworów na akordeon solowych i kameralnych z udziałem akordeonu, 7 dzieł instrumentalnych, muzykę do 20 spektakli teatralnych oraz muzykę do 2 filmów.

  Za działalność artystyczną, pedagogiczną i społeczną został nagrodzony i wyróżniony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Nagrodami Rektora AM w Łodzi, Nagrodą Wojewody Łódzkiego za działalność na rzecz kultury Miasta i Województwa, Nagrodą Ministerstwa Kultury i Sztuki z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Złotą Odznaką SPAM.

  Udostępnij