• News will be here
 •  

  Klub Podróżnika PTTK uroczyście podsumował 100 swoich spotkań.

  Do Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej przy św. Jana 10 przybyli zaproszeni podróżnicy, sympatycy klubu oraz organizatorzy.

  – Trzy lata temu na zamku obchodziliśmy uroczyście pięciolecie klubu. Dzisiaj podsumowujemy sto spotkań, na których gościliśmy na widowni przeszło pięć tysięcy osób. Spotkania cieszą się od początku wielką popularnością wśród miłośników poznawania świata – przywitali uczestników Aleksander Duda i Kamil Lisiewicz z Klubu Turystyki Pieszej „Aaron” PTTK, pomysłodawcy spotkań i organizatorzy, którzy przypomnieli historię działalności klubu.

  Historia rozpoczyna się 4 stycznia 2011 roku od spotkania z Zygmuntem Szmidtem, który opowiedział w oddziale PTTK o wyprawie w Himalaje. Następne prezentacje odbywały się w I LO. Robert Lewera mówił o wejściu na Aconcaguę (6962 m) w Ameryce Południowej, a Ewa Marczewska o Indiach. Klub Podróżnika swoje spotkania miał również w Gimnazjum nr 2. Tam Lewera zaprezentował podróż rowerem po Maroku i zdobywaniu Jebel Toubkal (4167 m), Mariusz Łaniewski przybliżył wiedzę o Tanzanii, a Robert Simura i Robert Zybert z przyjaciółmi opowiedzieli o Araracie.

  5 listopada 2013 roku spotkanie „Kilka spojrzeń na Indonezję” z Ewą Marczewską w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach stało się kamieniem milowym w historii klubu.

  – Od tego dnia do dzisiaj prezentacje znalazły stałe przyjazne miejsce. Cudowny klimat gościnności tworzą pracownicy biblioteki z dyrektor Marzeną Litman na czele – powiedział Aleksander Duda.

  Wielkimi przyjaciółmi klubu są podróżnicy z Pabianic, okolic i Łodzi. To oni opowiadają o swoich kolejnych wyprawach i tworzą miłą atmosferę. Rekordzistą jest Mariusz Łaniewski, który wystąpił w klubie już 10 razy z opowieściami o Afryce. Stałymi przyjaciółkami klubu są Sylwia Stankiewicz i Aldona Militowska. Na 9 spotkaniach opowiedziały m.in. o Chinach, Japonii, Indiach, Indonezji i Afryce. Ewa Marczewska z Łodzi na 7 spotkaniach przybliżyła słuchaczom Tybet i Czarnobyl. Wielką popularnością cieszą się spotkania z Dorotą Fibiger (5) i Robertem Lewerą (5).

  Dziękujemy im za ciekawe spotkania. I za stworzenie klubu przyjaciół – dodał Kamil Lisiewicz.

  Podróżnicy opowiadali o najdalszych wyprawach m.in. na Alaskę, do Australii i na tereny Ameryki Południowej. Ale była też przepiękna opowieść o zwierzętach żyjących nad rzeką Grabią koło Ldzania.

  11 stycznia na spotkaniu jubileuszowym największym wydarzeniem były występy podróżników Zygmunta Szmidta, Roberta Lewery i Mariusza Łaniewskiego.

  Oni występowali na pierwszych spotkaniach klubu i są naszymi największymi przyjaciółmi – wtrącił Duda.

  Szmidt w prezentacji przypomniał o swoich pierwszych wycieczkach do Bułgarii i Rumunii, o działalności w Klubie Górskim „Trzy korony” PTTK, o zdobywaniu Mont Blanc oraz wyprawach do Kanady i Norwegii. Lewera opowiedział o wejściu na Aconcaguę w Ameryce Południowej.

  – Pięć minut na szczycie, a potem wizyta w szpitalu z odmrożeniami. Ale warto było – wspominał podróżnik.

  Łaniewski zaś z humorem i skrótowo przybliżył 14 wypraw do Afryki.

  Dziękuję prelegentom i dyrektorce biblioteki za pracę na rzecz naszego klubu – powiedziała Jadwiga Kędzierska, wiceprezes Oddziału PTTK, wręczając im pamiątkowe muszle.

  Na koniec tego sympatycznego spotkania w bibliotece uczestnicy zajadali pyszny jubileuszowy tort oraz oglądali okolicznościową wystawę.

  foto: Klub Podróżnika

  Udostępnij