• News will be here
 •  

  Niebawem będziemy mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Wystarczy tylko mieć dowód rejestracyjny oraz Kartę pabianiczanina.

  Na ostatniej sesji Rady Miejskiej (23 stycznia) radni podjęli uchwałę dotyczącą darmowych przejazdów komunikacją miejską. Z takiej ulgi będą mogli skorzystać właściciele pojazdów zarejestrowanych na terenie Pabianic. Osoby, które są właścicielami auta, mogą zabrać ze sobą tyle osób, ile miejsc w pojeździe wpisanych jest w dowód rejestracyjny. Celem uchwały jest, by mieszkańcy zostawili samochód przed domem i jako środek transportu wybrali komunikację miejską. To jeden z elementów walki ze smogiem.

  Idea jak najbardziej słuszna, ale podczas sesji nie uniknięto dyskusji. Radny Włodzimierz Stanek poddał kilka wątpliwości, stwierdzając, że owszem uchwała jest potrzebna, ale ma kilka mankamentów. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy w rodzinie jest jedno auto. Mąż jedzie nim do Łodzi, a żona nie ma możliwości skorzystać już z ulgi.

  Prezydent Grzegorz Mackiewicz tłumaczył, że celem jest, by auto zostało przed domem, a nie wprowadzenie darmowej komunikacji dla wszystkich. Wspomniał, że zastosowano wiele ulg i dzięki Karcie pabianiczanina podróżujemy za symboliczne pieniądze. Dodał również, że jest przeciwnikiem wprowadzania wszystkiego za darmo. Jeżeli ludzie muszą uiścić chociażby symboliczną opłatę, to bardziej szanują daną rzecz. Kolejna wątpliwa kwestia to sytuacja, kiedy żona zabiera auto (nie ma konieczności brania ze sobą dowodu rejestracyjnego), a mąż z dowodem rejestracyjnym podróżuje miejską komunikacją. Wtedy cel uchwały nie zostaje osiągnięty. Wiceprzewodniczący RM Krzysztof Hile twierdzi, że rzadko zdarza się, by powstało idealne rozwiązanie.

  Z czasem można poprawić tę uchwałę. Zobaczymy, jak będzie się ona sprawdzać – dodał Grzegorz Mackiewicz.

  Prezydent przytoczył przykład darmowej komunikacji dla psów. Do tej pory mogliśmy podróżować z czworonogiem bez konieczności kupna dla niego biletu, tylko w przypadkach, kiedy trzymamy go na kolanach. Teraz każdy psiak będzie miał taki przywilej. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio przygotować pupila do podróży, zakładając mu smycz i kaganiec. Na bezpłatne przewozy komunikacją mogą liczyć również krwiodawcy. Aktualnie należy oddać dwadzieścia litrów krwi, by skorzystać z ulgi. Po wejściu uchwały w życie darmo będą podróżować kobiety, które oddały 15 l krwi oraz mężczyźni po oddaniu 18 litrów.

  Uchwała wejdzie w życie za około miesiąc.

  Udostępnij