• News will be here
 •  

  W minioną sobotę 26 stycznia, w pabianickim kościele ewangelickim św. Piotra i św. Pawła, odbyła się kolejna, piąta, z cyklu BŁĘKITNA KOLĘDA. W tym wyjątkowym koncercie zaśpiewały 4 chóry: Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki (Łódź), Ewangelicki Chór Concordia (Zgierz), Międzypokoleniowy Chór 4kultur Dialog (Łódź) oraz Chór Żydowski CLIL (Łódź) p/d Magdaleny Szymańskiej.

  – Przed nami wyjątkowy wieczór, bo w tym roku zabrzmią nie tylko same kolędy, ale i pieśni chanukowe. To piękne połączenie chrześcijańskiej i żydowskiej świątecznej muzyki stanie się dzisiaj naszym udziałem, a kolędowe i chanukowe światło wybrzmi dziś w sposób szczególny. Państwu życzę pięknych wrażeń – powiedziała, witając przybyłych melomanów, Magdalena Hudzieczek-Cieślar, organizatorka koncertu.  

  Głos zabrał także prezydent Grzegorz Mackiewicz. Witając pabianiczan i gości przybyłych z innych miast, podziękował także organizatorce za kolejną Błękitną Kolędę.

  – W ostatnim czasie byliśmy świadkami tragicznych wydarzeń, a koncert ten może stać się symbolicznym momentem by zachęcać nas wszystkich do wzajemnych dobrych i pełnych tolerancji relacji – powiedział prezydent.

  Wykonawców przedstawiła i koncert poprowadziła Maria Rogowiecka. Jako pierwsi wystąpiły połączone Międzypokoleniowy Chór 4kultur Dialog oraz Chór Żydowski CLIL z Łodzi i wykonali piękne, pełne radości pieśni chanukowe. Po nich wystąpili moniuszkowcy, czyli Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki z Łodzi, które w tymże roku obchodzi swój jubileusz 125-lat istnienia. Zaśpiewali pastorałki oraz kolędy polskie. Jako kolejny wystąpił  Ewangelicki Chór Concordia ze Zgierza, wykonując w oryginalnych aranżacjach kolędy polskie i europejskie. Podczas finału Błękitnej Kolędy zabrzmiały połączone chóry i zakończyły koncert kolędą w języku łacińskim, a pożegnały nas przepiękną ,,Chanukolędą”. ,,Chanukolęda” to tytuł utworu napisanego przez kompozytorkę Zuzannę Koziej dla Chóru Żydowskiego CLIL, który poprzez zapraszanie do współpracy innych chórów chrześcijańskich szerzy ideę tolerancji, otwartości i dialogu kultur. Pomysłodawcą utworu i zawartej w nim idei muzycznego łączenia kultur żydowskiej i chrześcijańskiej jest Wojciech Pławner – dyrygent warszawskiej części Chóru Żydowskiego CLIL. W utworze wybrzmiały fragmenty najbardziej popularnych w Polsce kolęd oraz tradycyjnych żydowskich pieśni chanukowych. „Chanukolęda” wywarła niesamowite emocje i wrażenie, oczywiście nie obyło się bez gorących braw i  bisu.

  Wszystkie chóry poprowadziła Magdalena Szymańska, na ręce której, organizatorka wręczyła pamiątkowe dyplomy. Wykonawcy zrobili sobie wspólne zdjęcie i udali się jeszcze na wspólne rozmowy przy cieście i kawie. Koncert był klimatyczny, wyjątkowy, a  ta muzyczna świąteczna wędrówka od żło(ó)bka po chanukowe światło radości  bardzo się podobała słuchaczom.

  – Byłam na wszystkich kolędowych koncertach, a ten w tym roku był inny. Bardzo ciekawy pomysł pani Cieślar, że połączyła te wszystkie chóry i nasze kolędy z pieśniami żydowskimi. To było piękne i bardzo mi się podobało – podzieliła się z nami pani Anna Mielczarek.

  (mel.)

  Patronat objęli Krzysztof Habura – Starosta Powiatu Pabianickiego i Grzegorz Mackiewicz – Prezydent Miasta Pabianic. Przyjaciele wydarzenia: VOXARTIS Centrum  Artystyczno-Edukacyjne, Parafia Ewangelicka św. Piotra i św. Pawła. Patronat medialny objęły nasza gazeta oraz TVP PRO-MOK.

  Udostępnij