• News will be here
 • To był niezapomniany wzruszający koncert w geście solidarności z najmłodszymi mieszkańcami zrujnowanego Aleppo w Syrii. Zebrano ponad 5 tysięcy złotych.

  Koncert charytatywny „Tylko miłość zmieni życia bieg – kolędy dla Aleppo 2019” zorganizowały I i II LO. W sali widowiskowej Hotelu Fabryka Wełny wystąpili w niedzielę, 3 lutego, uczniowie szkół i ich absolwenci oraz zaproszeni goście.

  To drugi koncert przygotowany przez licealistów we współpracy ze Stowarzyszeniem Dom Wschodni. Pierwszy był rok temu.

  – Celem naszego koncertu jest wspieranie szkoły, do której uczęszczają niepełnosprawne dzieci z Aleppo. Cieszymy się, że w naszych szkołach mamy utalentowaną młodzież, która w geście solidarności z najmłodszymi mieszkańcami Aleppo jest gotowa poświęcić swój czas, aby pomóc dzieciom, którym wojna zabrała dzieciństwo – rozpoczęli uroczystość Magdalena Przygocka Wypych z I LO i Dariusz Wypych z II LO, pomysłodawcy i organizatorzy.

  Oprócz młodych wykonawców w tegorocznym koncercie wzięli udział zaproszeni goście. Viola Brzezińska zaśpiewała kolędę „Cicha noc”. Piosenkarka brała udział w wielu projektach charytatywnych.

  Jest to moja ulubiona kolęda. Kocham muzykę od dziecka, byłam w szkole muzycznej. Z mojego Giżycka często jeździłam do Warszawy. Najpierw pracowałam w Teatrze Dramatycznym, potem w Buffo. Wygrałam „Szansę na sukces”, a potem „Debiuty” na festiwalu w Opolu – mówiła Viola Brzezińska.

  Następnym gościem był Syryjczyk Szymon Sammoun, student Politechniki Łódzkiej.

  – Byłem wiele razy w Pabianicach, jest to dla mnie spokojne i przyjazne miasto – powiedział.

  Na koncercie zaśpiewał pieśni w języku aramejskim (język, którym mówił Jezus), akompaniował mu na skrzypcach brat Suheil. Szymon w Aleppo był jako młody chłopak, gdzie śpiewał wraz z chórem. Miał 14 lat, gdy rozpoczęła się wojna w Syrii. Cztery razy był blisko śmierci od bomb spadających blisko jego domu i szkoły.

  Specjalnym gościem wieczoru by ks. dr Przemysław Marek Szewczyk ze Stowarzyszenia Dom Wschodni.

  – Poprzednia akcja charytatywna w Pabianicach przyniosła przeszło 90 tysięcy złotych. Ta kwota to miesięczne utrzymanie szkoły dla 150 niepełnosprawnych dzieci. Wojna nadal twa, w każdym mieście inaczej. Dlatego nadal potrzebujemy waszej pomocy prosił ksiądz.

  Stowarzyszeniu marzy się budowa basenu.

  Każdy mówi, że są większe potrzeby, ale dzieci potrzebują normalności i sportu – dodał.

  Ksiądz pokazał uczestnikom koncertu film, który nakręcił w listopadzie ubiegłego roku. Dyrektor szkoły wraz z dziećmi dziękowała Polakom za wsparcie.

  Niedzielny koncert zakończyła pieśń „Modlitwa o pokój” napisana rok temu na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.

  W koncercie wystąpili uczniowie I LO i II LO: Paulina Rubajczyk, Klaudia Zastrużna, Maria Cipińska, Dominika Rubiak, Anna Andrzejewska, Przemysław Ehman, Joanna Bednarkiewicz, Nikodem Kirsz, Aleksandra Koźlenko, Aleksander Duniec, Iwona Kwiatkowska, Julia Kociołek, Weronika Przybyła, Marta Tadejczyk, Maciej Ryder, Weronika Jatczak, Daria Beton, Anna Siedlecka, Martyna Stępień, Mariusz Łagowski.

  Organizatorzy gorąco dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które udzieliły im wsparcia. Przede wszystkim Andrzejowi Furmanowi, prezydentowi Grzegorzowi Mackiewiczowi, Zarządowi Powiatu Pabianickiego ze starostą Krzysztofem Haburą na czele, Zakładowi Energetyki Cieplnej z prezesem Florianem Wlaźlakiem oraz Stowarzyszeniu Zjednoczenie Pabianickie.

  – Osobne słowa wdzięczności kierujemy do członków NSZZ Solidarność na czele z jej przewodniczącym Krzysztofem Górnym. Solidarność to jedyna organizacja, która w ubiegłym i w tym roku dokonała wpłat na rzecz szkoły w Aleppo. Czujemy wielkie wsparcie ze strony pana Krzysztofa Górnego – powiedział nauczyciel Dariusz Wypych.

  Zebrano ponad 5 tys. zł. Trudno dziś podać dokładną liczbę, ponieważ można nadal wpłacać pieniądze na konto, i ta suma może się zwiększyć.

  Udostępnij