• Wszystko dla zwiększenia bezpieczeństwa pieszych – zaplanowano nowe rozwiązania w rejonie skrzyżowania Smugowa – Waltera Jankego 58.

  Azyle drogowe, pasy akustyczne i aktywne przejścia mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych oraz ostrzec kierowców i skłonić ich do zdjęcia nogi z gazu. Nowe rozwiązania zaplanowano w rejonie skrzyżowania Smugowa – Waltera Jankego 58.

  – Po pierwsze, zbudujemy azyle drogowe, tak zwane wysepki, na pasie jezdni, które wymuszą spowolnienie prędkości w newralgicznych miejscach, przed przejściami dla pieszych. Kolejna zmiana to montaż pasów akustycznych pomiędzy przejściami szczególnie uczęszczanymi przez dzieci, bo w tym rejonie mieści się SP 3 i PM 13 – mówi rzecznik prezydenta.

  Projekt zmiany organizacji ruchu na ul. Waltera Jankego przygotował Zarząd Dróg Miejskich w porozumieniu z policją i strażą miejską. Zatwierdziła go komisja bezpieczeństwa i porządku przy Starostwie Powiatowym.

  – Nowe rozwiązania Zarząd Dróg wprowadzi w tym roku etapami, począwszy od ustawienia w maju azyli drogowych – dodaje rzecznik.

  Dodatkowo na Jankego w rejonie Smugowej mogłyby powstać pierwsze w Pabianicach dwa aktywne przejścia dla pieszych.

  Co to jest? To system zwierający elementy odblaskowe, czujniki ruchu i lampy ostrzegawcze, który umożliwia bezpieczne przejście przez jezdnię, bo informuje kierowcę o zbliżaniu się przechodnia i pozwala na wyhamowanie przed przejściem dla pieszych. Koszt budowy wynosi 114.300 zł. ZDM złożył wniosek o 100 tys. zł dofinansowania do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020.

  Z policyjnej statystyki wynika, że: w 2018 roku na Waltera Jankego doszło do 6 kolizji i 3 wypadków, w których rannych zostały 3 osoby, w 52 przypadkach ukarano za przekroczenie prędkości. Na brawurę kierowców i niebezpieczne przechodzenie przez jezdnię w rejonie Smugowej zwracali również uwagę mieszkańcy osiedla Bugaj.

  Udostępnij