•  

  Mamy ciąg dalszy tzw. „afery psychiatrycznej”. Policja zatrzymała farmaceutów, a prokuratorzy przedstawili podejrzanym kilkaset zarzutów korupcyjnych.

  Do zatrzymań doszło 6 marca. W godzinach porannych nasi policjanci wraz z wydziałem korupcji KWP w Łodzi na polecenie Prokuratury Rejonowej w Pabianicach zatrzymali 9 osób, w tym 7 kobiet i 2 mężczyzn. To właściciele i kierownicy aptek z Pabianic, Łodzi i Sieradza, gdzie w sposób nielegalny realizowano lewe recepty. Wśród zatrzymanych jest znana pabianicka farmaceutka Bożena K., która została nawet odznaczona Odznaką Honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

  Prokuratorzy przedstawili podejrzanym kilkaset zarzutów korupcyjnych, gdzie łączna kwota z tytułu refundacji wyniosła blisko 8 milionów złotych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 40 tysięcy złotych oraz 90 tysięcy złotych tytułem poręczenia majątkowego – informuje Joanna Szczęsna, rzecznik KPP Pabianice.

  Do sądu trafił już wniosek o tymczasowe aresztowania wobec dwójki podejrzanych: Bożeny K. oraz jej syna Konrada. Sprawa jest rozwojowa.

  Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań – dodaje rzeczniczka.

  Zatrzymania to efekt prowadzonego od kilku miesięcy śledztwa związanego z przestępczą działalnością 55-letniego lekarza psychiatry. O psychiatrze Dariuszu J. zrobiło się głośno w listopadzie 2018 roku. Śledczy odwiedzili go 6 listopada w jego gabinecie w PCP. Nie zdążył przyjąć pacjentów, zabezpieczono jednak niezbędną dokumentację. W opinii prokuratury, psychiatra preparował recepty i wszystko wskazuje na to, że z działalności przestępczej uczynił stałe źródło dochodów, co wpływa na zaostrzenie odpowiedzialności karnej.

  Z materiału dowodowego wynika, że podczas prowadzonej praktyki lekarskiej w różnych placówkach medycznych Dariusz J., wykorzystując dane swoich pacjentów, wystawiał recepty na leki, które faktycznie nie były stosowane w ich leczeniu i tym samym poświadczał nieprawdę. Tak spreparowane recepty były następnie realizowane w aptekach jednej z sieci. W ten sposób lekarz wykorzystał dane pacjentów, wyłudzając na szkodę NFZ w latach 2013-2017 dofinansowanie do leków na blisko 8 mln złotych.

  Udostępnij