• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  •  

    Jedna z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek Alina Szapocznikow mieszkała w Pabianicach, o czym wie niewielu. Katarzyna Durajska marzy o tym, by tę wybitną artystkę nasze miasto wreszcie uhonorowało.

    Alina Szapocznikow (1926-1973) to jedna z najbardziej znanych artystek XX wieku. Jej prace wystawiano w światowej sławy muzeach, między innymi w nowojorskim MoMa. Twórczość jest nowatorska i odważna. Bliskie jej były tematy: cielesności, kobiecości, seksualności, ale także cierpienia i śmierci.

    Szapocznikow jest postacią związaną z naszym miastem. Pierwsze lata swojego życia artystka spędziła właśnie w Pabianicach. Tu chodziła do szkoły. Niestety, ten okres w jej życiu został okrutnie przerwany przez II wojnę światową.

    – Razem ze swoimi znajomymi, innymi mieszkankami i mieszkańcami Pabianic oraz wszystkimi zainteresowanymi postanowiłam się zwrócić do Rady Miasta z prośbą o upamiętnienie Aliny Szapocznikow – napisała do nas Katarzyna Durajska.Jej twórczość doceniana jest na całym świecie, czas by doceniły ją Pabianice!

    Durajska apeluje za naszym pośrednictwem o podpisanie listu do Rady Miejskiej o upamiętnienie artystki (wejdź na: https://www.petycjeonline.com/upamitnijmy_alin_szapocznikow_w_pabianicach).

    – Pierwszy raz o Alinie Szapocznikow usłyszałam jeszcze w liceum, gdy przygotowywałam się do matury z historii sztuki. I przyznam, że jej prace od razu do mnie „przemówiły”. Na studiach wróciłam do jej twórczości, pisząc o niej pracę. Szczerze przyznam, że dla mnie to powód do wstydu, że o tak ważnej w świecie sztuki postaci tak mało mówi się w mieście, w którym mieszkała jako dziecko – dodaje Durajska. – Wierzę też, że jej prace są bardzo uniwersalne, nie trzeba być znawcą czy krytykiem sztuki, by je docenić.

    foto: internet

    Udostępnij