•  

  Jedna z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek Alina Szapocznikow mieszkała w Pabianicach, o czym wie niewielu. Katarzyna Durajska marzy o tym, by tę wybitną artystkę nasze miasto wreszcie uhonorowało.

  Alina Szapocznikow (1926-1973) to jedna z najbardziej znanych artystek XX wieku. Jej prace wystawiano w światowej sławy muzeach, między innymi w nowojorskim MoMa. Twórczość jest nowatorska i odważna. Bliskie jej były tematy: cielesności, kobiecości, seksualności, ale także cierpienia i śmierci.

  Szapocznikow jest postacią związaną z naszym miastem. Pierwsze lata swojego życia artystka spędziła właśnie w Pabianicach. Tu chodziła do szkoły. Niestety, ten okres w jej życiu został okrutnie przerwany przez II wojnę światową.

  – Razem ze swoimi znajomymi, innymi mieszkankami i mieszkańcami Pabianic oraz wszystkimi zainteresowanymi postanowiłam się zwrócić do Rady Miasta z prośbą o upamiętnienie Aliny Szapocznikow – napisała do nas Katarzyna Durajska.Jej twórczość doceniana jest na całym świecie, czas by doceniły ją Pabianice!

  Durajska apeluje za naszym pośrednictwem o podpisanie listu do Rady Miejskiej o upamiętnienie artystki (wejdź na: https://www.petycjeonline.com/upamitnijmy_alin_szapocznikow_w_pabianicach).

  – Pierwszy raz o Alinie Szapocznikow usłyszałam jeszcze w liceum, gdy przygotowywałam się do matury z historii sztuki. I przyznam, że jej prace od razu do mnie „przemówiły”. Na studiach wróciłam do jej twórczości, pisząc o niej pracę. Szczerze przyznam, że dla mnie to powód do wstydu, że o tak ważnej w świecie sztuki postaci tak mało mówi się w mieście, w którym mieszkała jako dziecko – dodaje Durajska. – Wierzę też, że jej prace są bardzo uniwersalne, nie trzeba być znawcą czy krytykiem sztuki, by je docenić.

  foto: internet

  Udostępnij