• News will be here
 •  

  Prokuratura Rejonowa w Pabianicach przedstawiła 5 osobom zarzuty dotyczące nielegalnego wyprodukowania 350 tys. sztuk papierosów i spowodowania uszczupleń podatkowych na ponad 300 tys. złotych. Szacuje się, że uszczuplenia mogą sięgać nawet 20 milionów.

  Działania przeprowadzone wspólnie przez służby Krajowej Administracji Skarbowej, CBŚP i Straż Graniczną w okolicach pobliskiego Rzgowa doprowadziły do zlikwidowania nielegalnej fabryki papierosów oraz linii do produkcji tytoniu i fajek wodnych.

  Na jednej z posesji ujawniono w pełni wyposażoną nielegalną fabrykę papierosów. W chwili wkroczenia tam służb trwała produkcja. W pomieszczeniach przebywały cztery osoby (dwie kobiety i dwóch mężczyzn). Niebawem zatrzymano także dwie inne.

  Zabezpieczono urządzenia służące do produkcji wyrobów tytoniowych, a także 1,5 tony tytoniu i około 360 tysięcy sztuk gotowych papierosów. Przeszukania przeprowadzone na terenie innych posesji doprowadziły do wykrycia i zajęcia linii technologicznej do produkcji tytoniu do fajek wodnych, kolejnych maszyn do cięcia liści tytoniu oraz wiele innych przedmiotów wykorzystywanych w nielegalnej produkcji. Pięć z zatrzymanych osób usłyszało w Prokuraturze Rejonowej w Pabianicach zarzuty – informuje Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

  Wśród zatrzymanych są dwie kobiety w wieku 30 i 33 lat. Pozostali to mężczyźni – od 36 do 55 lat. Wszyscy to mieszkańcy województwa łódzkiego.

  Zarzuty, które zostały im przedstawione na obecnym etapie, dotyczą stanu zastanego podczas prowadzonych czynności i obejmują wyprodukowanie i przechowywanie bez znaków akcyzy co najmniej 350 tysięcy sztuk papierosów i spowodowania uszczupleń podatkowych w kwocie przekraczającej 300 tysięcy złotych. Biorąc jednakże pod uwagę ustalenia co do wielkości dziennej produkcji, która mogła wynosić nawet około 400 tysięcy sztuk papierosów dziennie i czasu, w którym funkcjonowała nielegalna fabryka, prawdopodobne jest, że zarzuty ulegną znacznemu poszerzeniu i dotyczyć mogą spowodowania uszczupleń podatkowych nawet w wysokości 20 milionów złotych – dodaje rzecznik.

  Wobec dwóch z podejrzanych zastosowano dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w wysokości 20 tys. złotych. Podejrzanym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

  Udostępnij