• News will be here
 •  

  15 marca przypada Światowy Dzień Snu. Wnioski z najnowszego raportu są alarmujące. Połowa badanych przyznaje, że jakość ich snu się pogorszyła, a ponad 1/3 zmaga się z bezsennością.

  Sen w życiu człowieka jest niezbędnypomaga zregenerować organizm zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, odpocząć i nabrać siły na kolejne wyzwania. Wnioski z najnowszego raportu pt. „The Global Pursuit of Better Sleep Health” dla firmy Philips są alarmujące. Niemal połowa badanych przyznaje, że jakość ich snu się pogorszyła, a ponad 1/3 zmaga się z bezsennością.

  W ankiecie 77% dorosłych uznało, że sen ma wpływ na ich zdrowie, przy czym 62% stwierdziło, że śpi tylkodość dobrze”. Natomiast aż 44% osób przyznało, że ich sen uległ pogorszeniu w ciągu ostatnich pięciu lat. 8 na 10 osób z kolei chce poprawić jakość swojego snu, ale większość z nich nie szuka pomocy u lekarzy. Badanie wykazało również, że 76% dorosłych ankietowanych doświadcza co najmniej jednego wymienionego stanu, który ma negatywny wpływ na ich sen, przy czym najczęstszymi z nich są bezsenność (37%) i chrapanie (29%).

  Deprywacje (zaburzenia) snu nie tylko są powiązane z naszym codziennym samopoczuciem i ilością energii, którą dysponujemy każdego dnia. Wykazują również wysoką korelację z zapadalnością na takie choroby cywilizacyjne, jak depresja, otyłość, cukrzyca, choroby serca, udar, a nawet niektóre choroby nowotworowe. Innym ważnym zaburzeniem snu jest bezdech senny, który według szacunków może dotyczyć nawet 2 milionów osób w Polsce. Osoby cierpiące na tę chorobę podczas snu przestają oddychać, nawet do kilkudziesięciu razy na godzinę, co powoduje liczne wybudzenia. W konsekwencji pacjenci są chronicznie niewyspani, chociaż przespali np. 8 godzin.

  Według badań, osoby z nieleczonym bezdechem sennym do siedmiu razy częściej uczestniczą w wypadkach samochodowych, bo albo zasypiają za kierownicą, albo ich koncentracja jest obniżona do minimum.

  Zdrowy sen to podstawa zdrowego życia i czy wymaga tylko zmiany nawyków, czy już leczenia, warto poświęcić mu więcej uwagi w Światowym Dniu Snu i każdej nocy.

  Udostępnij