• News will be here
 •  

  Nie bez przyczyny wyznaczono na świętowanie ten dzień. To początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego dodatkowego chromosomu 21. Tegoroczne hasło przewodnie to „Nie zostawiaj nikogo w tyle”.

  Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z sześcioma uczestnikami z zespołem Downa zawitali do Szkoły Podstawowej w Dłutowie. Podczas dwóch spotkań terapeuci wraz z podopiecznymi rozmawiali o tolerancji, o niepełnosprawności i o tym, jak się zachować w kontakcie z osobą chorą. Podopieczni opowiedzieli o swoich pasjach i zainteresowaniach. Pokazali również swoje umiejętności w tańcu wiosny (taniec z szarfami), walcu angielskim i sambie brazylijskiej. Na koniec wszyscy przybili sobie „piątkę” i wspólnie zatańczyli tańce integracyjne.

  Uczniowie szkoły wręczyli uczestnikom WTZ białe róże na znak tolerancji oraz akceptacji i równości. Dzieci były poruszone. Po przedstawieniu grupowo podchodzili gratulować i przytulać podopiecznych. Dla Diamencików było to niesamowite wydarzenie. Oni uwielbiają kontakt ze zdrowymi ludźmi.

  – Nigdy w życiu nie poznałam bardziej wrażliwych, ciepłych i uśmiechniętych osób. Dodatkowo moi podopieczni posiadają niezmiernie rozwiniętą empatię, świetnie wyczuwają mój nastrój, a gdy zauważą coś niepokojącego, natychmiast reagują: pytają, przytulają się. Ten niezwykły poziom wrażliwości wciąż mnie zaskakuje, uwielbiam ich towarzystwo, są bardzo ufni, choć tylko wobec osób, które okazują im troskę i życzliwość – mówi Agnieszka Jaksa, kierownik WTZ.

  Zespół Downa jest zaburzeniem, które pojawia się u dziecka zupełnie spontanicznie, rodzice nie mają na to wpływu (choć znany jest związek np. pomiędzy zaawansowanym wiekiem matki a wzrostem ryzyka zachorowania). Osoba dotknięta zespołem Downa nie zmaga się z jednym, konkretnym problemem zdrowotnym. Za chorobą kryje się cały zespół różnych wad wrodzonych. Obecność dodatkowego chromosomu 21 wpływa na wygląd zewnętrzny dziecka, jest też przyczyną niepełnosprawności intelektualnej, wad postawy oraz wielu innych problemów zdrowotnych (wrodzone wady serca, nerek, układu pokarmowego itp.). Osoby z ZD charakteryzują się również spowolnionym rozwojem emocjonalnym, intelektualnym i społecznym.

  Udostępnij