• News will be here
 •  

  W niedzielę, 24 marca, ruszy IX Półmaraton Pabianicki (21,097 km). Uczestnicy półmaratonu i biegu na 5 kilometrów wystartują o godzinie 11.00.

  Imprezie – jak co roku – towarzyszy półmaratonik. Weźmie w nim udział rekordowa (640!) liczba dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Odbędzie się również bieg na szpilkach na dystansie 100 metrów. Styl dowolny – najważniejsze, aby dotrzeć do mety. Strój pełen fantazji – im bardziej charakterystyczny, tym lepszy. Szpilki – atrybut kobiecości – również, byleby miały 7 cm wysokości i średnicę fleka nie większą niż 1,5 cm. Celem biegu jest popularyzowanie wiedzy o zdrowych piersiach, o tym jak i kiedy je badać, o istocie profilaktyki we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Jednym ze współorganizatorów biegu jest Fundacja „Zdrowy Biust”, która uczy kobiety: dlaczego? kiedy? i jak? warto poświęcić dla swojego zdrowia 5 minut. Przełamywać tabu i niechęć do samokontroli piersi, promować pozytywne myślenie i nową jakość zdrowego życia – świadome postrzeganie biustu. Dla zwyciężczyń i najbardziej pomysłowych uczestniczek biegu, który rozpocznie się 24 marca o godz. 10.00 na ul. Kilińskiego, przed wjazdem do Hotelu „Włókniarz”, kobiece nagrody funduje Corin.

  Po raz drugi rozegrany zostanie bieg Januszów (godz. 10.15). Ubiegłoroczny cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Aby wziąć w nim udział, należy założyć koszulkę na ramiączka, klapki oraz skarpetki i przebiec 100 metrów w takim stroju, oczywiście z reklamówką w ręce.

  Na bieg w szpilkach i bieg Januszów można zapisywać się do ostatniej chwili. Wszystkie inne zapisy się już zakończyły.

  W latach 2011-2018 w pabianickim półmaratonie przebiegło 6990 osób, w tym 1210 kobiet. Rekord frekwencji padł w roku 2017 – na mecie stawiło się 1366 biegaczy. Najgorzej było w roku 2013, kiedy w Pabianicach pobiegło zaledwie 484 zawodników.

  Uwaga, wyłączone z ruchu

  W związku z niedzielnym półmaratonem fragmenty ulic i niektóre skrzyżowania będą czasowo wyłączone z ruchu. Wystąpią utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej – największe na linii 265.

  Bieg rozpocznie się o godz. 11.00 na stadionie MOSiR. Uczestnicy pobiegną ulicami: Kilińskiego, Zamkową, Warszawską, Rzgowską, Hubala, Południową, Graniczną, 20 Stycznia, Rydzyńską, następnie przez Rydzyny, Jadwinin, Bychlew, Jutrzkowicką, Pogodną, Jasną, Wodną i Jutrzkowicką do mety na stadionie przy Kilińskiego. Równocześnie będzie trwał bieg na 5 km. Biegacze, którzy wybiorą krótszą trasę, odłączą się od półmaratonu na ulicy Warszawskiej – skręcą w ul. 3 Maja, dalej pobiegną ulicami Piotra Skargi, Grobelną i Kilińskiego do mety na stadionie.

  Od około 11.50 do ok. 14.00 – 14.30 nieprzejezdna będzie droga wojewódzka 485, od ronda w Pawlikowicach w kierunku stadionu MOSiR w Pabianicach. Odcinek ulic Kilińskiego i Jutrzkowickiej między Grota Roweckiego a Świetlickiego będzie natomiast nieprzejezdny od 9.00 do 16.00. W czasie biegu fragmenty ulic na jego trasie i niektóre skrzyżowania będą czasowo wyłączone z ruchu.

  Autobus linii 265 o godz. 9.07 i 12.07 z Dworca PKP pojedzie bez zmian do przystanku Kilińskiego/SDH, dalej będzie się kierował objazdem ulicami: Kilińskiego, Grota Roweckiego, Bugaj, Świetlickiego do Jutrzkowickiej i dalej właściwą trasą do Pawlikowic. Kurs o godz. 10.35 z Pawlikowic zostanie skierowany objazdem analogiczną trasą, czyli ulicami Świetlickiego, Bugaj, Grota Roweckiego do Kilińskiego i dalej bez zmian do Dworca PKP. Kurs o godz. 12.30 z Pawlikowic pojedzie do Dworca PKP bez zatrzymywania się na żadnych przystankach pośrednich – objazdem przez Terenin i Hermanów, w Pabianicach ulicami Skośną, Wiejską i Łaską.

  Autobusy linii 1, 2, 4, 5 i 6 oraz tramwaje linii 41 mogą notować opóźnienia od kilku do kilkunastu minut – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

  Autobusy PKS kursujące na trasie Bełchatów – Łódź dostosują trasę przejazdu do aktualnej sytuacji drogowej. Pojadą więc objazdami przez Terenin i Hermanów (w godz. 11.50 – 14.30) lub przez ulice Świetlickiego, Bugaj i Grota Roweckiego (w godz. 9.00 – 11.50 i 14.30 – 16.00).

  W niedzielę (24 marca) uczestnicy półmaratonu będą zwolnieni z opłat za usługi komunikacji autobusowej MZK Pabianice. Uczestnicy powinni okazać na żądanie kontroli biletów numer startowy wydany przez organizatora.

  Udostępnij