• News will be here
 • Znane są wyniki referendum w sprawie nauczycielskiego strajku. Prawie 90% nauczycieli z powiatu pabianickiego popiera tę formę walki o podwyżki.

  Do referendum przystąpiły wszystkie placówki oświatowe z powiatu pabianickiego. Zgłosiły się nawet te, które nie należą do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na 45 placówek tylko 2 nie popierają strajku. Przeciwko zagłosowała Szkoła Podstawowa nr 2 w Pabianicach oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie.

  Pięć placówek w stu procentach popiera strajk. Wszyscy nauczyciele zagłosowali za w Przedszkolu Miejskim nr 6, Przedszkolu Miejskim nr 8, Szkole Podstawowej nr 9, Gminnym Przedszkolu w Widzewie.

  Związek Nauczycielstwa Polskiego w Pabianicach podał nam w poniedziałek (25 marca) ogólne wyniki referendum. W powiecie blisko 90% nauczycieli popiera przeprowadzenie strajku. W placówkach oświatowych pojawiły się nawet specjalne plakaty przygotowujące rodziców do tej formy walki o podwyżki. Nauczyciele zaznaczają, że ich zarobki zaczynają się od 1834 zł, a z powodu niskich płac wielu z nich rezygnuje z pracy w szkole: „Zdajemy sobie sprawę, że nasz protest może wiązać się z pewnymi trudnościami dla Was i Waszych dzieci. Prosimy jednak o wyrozumiałość. Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja. A dobrej szkoły nie stworzymy bez dobrych i godnie zarabiających nauczycieli. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji!”

  W całej Polsce zdecydowana większość nauczycieli popiera strajk. W poniedziałek ZNP przekazało wstępne wyniki referendów strajkowych. 85 proc. szkół i 90 proc. nauczycieli popiera strajk. Do niego ma dojść 8 kwietnia, czyli dwa dni przez egzaminem gimnazjalnym, a tydzień przed egzaminem ośmioklasisty. Z informacji prasowych wynika, że nauczyciele pojawią się w szkołach, ale nie będą przeprowadzać lekcji oraz żadnych zajęć opiekuńczych.

  Nie da się ukryć, że rodzi to wiele problemów dla rodziców oraz pracodawców. Warto wiedzieć, że można dostać płatny urlop na podstawie druku Z-15. W związku z nieprzewidzianym zamknięciem szkoły rodzicom, zarówno ojcom, jak i matkom, przysługuje zwolnienie podobne, jak w przypadku chorego dziecka. Umożliwia to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 roku. Dotyczy ono wszystkich objętych ubezpieczeniem chorobowym. Zwolnienie wystawiane jest z konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat. Rodzice mogą skorzystać także z urlopu wypoczynkowego oraz tzw. „na żądanie”.

  Nauczyciele domagają się 1000 złotych podwyżki. Przeprowadzone rozmowy z rządem nie są satysfakcjonujące. Maksymalna podwyżka dla nauczyciela dyplomowanego to proponowane 508 zł brutto do 2020 roku. Jeżeli podwyżki proponowane przez nauczycieli zostałyby wprowadzone w życie, to w 2019 roku 2500 zł netto otrzymałby nauczyciel stażysta, a dyplomowany blisko 3100 zł.

  Udostępnij