• News will be here
 •  

  Od 1 kwietnia, i to nie jest primaaprilisowy żart, do pacjentów wyjeżdżają karetki Pabianickiego Centrum Medycznego. Zastąpiły firmę Falck.

  22 marca Łódzki OW NFZ rozstrzygnął konkurs na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem. Od 1 kwietnia istnieje jeden rejon operacyjny, obsługiwany przez scentralizowaną dyspozytornię medyczną i 105 zespołów ratownictwa medycznego. To o 5 zespołów ratownictwa medycznego więcej, 3 z nich będą stacjonowały w małych miejscowościach. Umowa o udzielanie świadczeń zostanie zawarta z WSRM i jest realizowana wspólnie z 11 placówkami medycznymi z województwa łódzkiego. Nowa umowa obowiązuje od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020r. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym o kontrakt z NFZ mogły ubiegać się tylko samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty z 51% udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

  – O zawarcie umowy na świadczenia ratownictwa medycznego w Łódzkiem ubiegało się wspólnie 12 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Ofertę w konkursie ŁOW NFZ złożyła, w ich imieniu, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, która wcześniej musiała uzyskać do tego pełnomocnictwo wszystkich realizatorów. Wśród współrealizatorów są ponadto: Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim, Szpital Wojewódzki w Sieradzu, ‌Tomaszowskie Centrum Zdrowia, Szpital Powiatowy w Radomsku, Zduńskowolski Szpital Powiatowy, Szpital Powiatowy w Opocznie, Powiatowe Centrum Medyczne NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie, Poddębickie Centrum Zdrowia, Pabianickie Centrum Medyczne, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu, Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu – tłumaczy Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego OW NFZ.

  Dla pacjentów nic się nie zmieni. Po pomoc dalej będą dzwonić pod numer 112 lub 999. Pabianickie Centrum Medyczne wzbogaciło się o cztery nowe karetki, kupione w leasingu. Koszt inwestycji związanej z tym przedsięwzięciem to około 3 mln zł. Wszystkie mają logotyp misji PCM „Twoje zdrowie naszym celem”. Trzy pojazdy będą jeździć z literą P, gdzie znajdzie się dwóch ratowników. Jedna opatrzona jest literą S. To karetka specjalistyczna, w której będzie również lekarz.

  Udostępnij