• News will be here
 •  

  Jeśli podczas nabożeństw w Niedzielę Palmową spotkamy osoby z takimi palmami jak na zdjęciu, będą to z pewnością uczestnicy wielkanocnych warsztatów.

  W nowej świetlicy wiejskiej w Nowej Gadce spotkali się mieszkańcy sołectwa, aby odtworzyć piękną tradycję własnoręcznego plecenia palm wielkanocnych.

  Warsztaty prowadziła Katarzyna Marzęta, która przedstawiła krótką historię i znaczenie palmy, a następnie nauczyła zebranych wykonywania kwiatów z krepiny (specjalna bibuła florystyczna). Zgodnie z tradycją muszą to być kwiaty wiosenne, stąd w świetlicy rozkwitły białe i fioletowe krokusy, kwiaty mniszka lekarskiego, żonkile i kwiaty jabłoni. Kwiaty łączono następnie z gałązkami wierzby, bukszpanem i kolorowymi wstążkami.

  Zadanie to wbrew pozorom nie należy do łatwych, ale wspólna praca i wzajemna pomoc zaowocowały przepięknymi oryginalnymi rękodziełami.

  Niedziela Palmowa („Niedziela Męki Pańskiej”, zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną”) – to święto ruchome przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

  Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.

  Udostępnij