• News will be here
 •  

  Etnograf Beata Borycka z wielką radością dzieli się dobrymi nowinami. Muzeum otrzymało właśnie nową darowiznę.

  Darczyńcą jest, znany nam, Peter Majok. Jego dary powiększą etnograficzne zbiory Muzeum Miasta Pabianic.

  Darczyńca tym razem podarował nam kolekcję 57 kart pocztowych z końca XIX i początku XX wieku. Na pocztówkach uwieczniona jest codzienność dawnej Afryki Środkowej, głównie na terenach dawnego kolonialnego Konga Belgijskiego i Francuskiego – mówi Beata Borycka.

  Obok walorów estetycznych posiadają nieocenioną wartość poznawczą, są doskonałą ilustracją historii, kultury i obyczajowości ludów tego kontynentu.

  Jest to kolejna z rzędu darowizna Petera Majoka wzbogacająca etnograficzne zbiory afrykańskie naszego muzeum. Pierwsze dary trafiły do Pabianic w 2007 roku (ceremonialna tykwa na wino palmowe i cztery rzeźby królewskich przodków ludu Bamileke z Kamerunu). W następnych latach Majok przysyłał afrykańskie maski, rzeźby, ozdoby (ogółem 24 sztuki), 43 fotografie z lat 1947 – 1958 z terenów dawnej Rodezji Północnej (obecnej Zambii), w grudniu ubiegłego roku – trzy cenne maski datowane na lata 40. XX w. (w tym „maska biegacza” typu „Mano” ludu Dan i Yacouba z południowej Liberii, z regionu Man leżącego pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a Gwineą oraz dwie maski z brodą z rafii, zwane „Kakuungu”, należące do plemienia Yaka z Kongo, które wykorzystywane były podczas rytuału „Mukanda”).

  Jak sam darczyńca powiedział, chciałby, aby pabianicka kolekcja była dumą mieszkańców naszego miasta – dodaje etnograf.

  Udostępnij