• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  •  

    21.783 złote i 13 groszy zebrano podczas ubiegłorocznej 12. kwesty na rzecz odnowy zabytków pabianickich cmentarzy. Zorganizowana była przez Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie.

    Za datki wrzucone do puszek kwestujących zostaną odnowione trzy pomniki. Dwa na cmentarzu ewangelickim to pomniki rodziny Kruchemówi Krzysztof Hile, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Zjednoczenie Pabianickie. – Trzeci znajduje się na cmentarzu katolickim w umownie nazwanej Alei Zapomnianych. To nagrobek Leokadii Wiśniewskiej z 1927 roku.

    Jak wyglądają zabytki

    Nagrobek Leokadii Wiśniewskiej (1927r.) jest nagrobkiem o cokole z jasnoszarego piaskowca z profilowaną podstawą i gzymsem, zwieńczony stalowym, kutym krzyżem. Inskrypcja wykuta prostą czcionką blokową. Piaskowiec jest silnie zniszczony przez porastającą mikroflorę Podczas prac konserwatorskich nagrobek zostanie zdezynfekowany, oczyszczony metodami chemicznymi i mechanicznymi, uzupełnione zostaną ubytki piaskowca, a następnie kamień zostanie zahydrofobizowany. Stalowy krzyż po uprzednim usunięciu farb i produktów korozji zostanie zabezpieczony i pomalowany.

    Nagrobki członków rodziny Krusche (koniec XIX w) to dwa pomniki w formie cokołów zwieńczonych niskimi krzyżami wykonane z kamienia tzw. „solniaka”, charakteryzują się bogatymi i dekoracyjnymi inskrypcjami wykutymi „szfabachą” oraz detalami w neoantycznym stylu. Kamień pokrywają zanieczyszczenia i nawarstwienia zatracające jego pierwotną urodę: grubokrystaliczną strukturę i białoszarą barwę. Prace konserwatorskie przywrócą pierwotny wygląd pomników i zatrzymają procesy niszczące. Nawarstwienia zostaną usunięte metodami chemicznymi, powierzchnia kamienia zostanie zdezynfekowana. Uzupełnione zostaną drobne ubytki oraz podkreślone zostanie piękne liternictwo inskrypcji. Na koniec powierzchnie pomników zostaną zabezpieczone preparatem hydrofobizującym.

    Udostępnij