• News will be here
 •  

  W niezwykle ciekawym wydarzeniu wzięli udział pracownicy Muzeum Miasta Pabianic. Było to spotkanie z pabianiczanką Aliną Dąbrowską, więźniarką Auschwitz i czterech innych obozów zagłady.

  25 kwietnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbyło się spotkanie z Aliną Dąbrowską (z domu Bartoszek), zorganizowane z okazji promocji książki Wiem, jak wygląda piekło”. Towarzyszył jej Wiktor Krajewski, autor. Spotkanie poprowadził pabianiczanin, dr Sebastian Adamkiewicz, historyk.

  Alina Dąbrowska, która skończyła kilka dni temu 96 lat, jest jednym z ostatnich żyjących świadków okrucieństwa II wojny światowej. Już na początku okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną, idąc za przykładem brata, działacza Szarych Szeregów – Zenona Bartoszka (ps. „Piła”). Aresztowana w 1942 roku w pabianickich zakładach Lohmann Werke (obecnie Zespół Szkół nr 1 przy ul. Piotra Skargi 21) trafiła do więzienia przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi, a następnie jako więzień polityczny przeszła przez pięć hitlerowskich obozów (Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchow, Buchenwald i Leipzig) oraz przeżyła dwa marsze śmierci.

  Historia życia bohaterki została przedstawiona również w filmie dokumentalnym Andrzeja Machnowskiego pod tytułem „Alina Dąbrowska – Świadek czasu pogardy”, do którego powstania swoją cegiełkę dołożyło także nasze muzeum – mówi dyrektor Ryszard Adamczyk.

  Udostępnij