•  

  Rada Powiatu i Rada Miejska oraz starosta i prezydent Pabianic serdecznie zapraszają mieszkańców na powiatowo-miejską uroczystość obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  Miejsko-powiatowa uroczystość rozpocznie się uroczystą mszą 3 maja o godz. 9.30 w kościele św. Mateusza. Po mszy dalsza część uroczystości przy pomniku Niepodległości. Będzie podniesienie na maszt flagi państwowej, będą okolicznościowe wystąpienia i złożenie kwiatów przez delegacje.

  Delegacje mogły również dokonać wpłaty z przeznaczeniem na zakup wyposażenia oddziału dziecięcego w naszym szpitalu. Lista darczyńców zostanie odczytana podczas uroczystości – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

  Bieg Konstytucji 3 Maja

  O godz. 13.00 w parku im. Słowackiego wystartuje Bieg Konstytucji 3 Maja. Po raz pierwszy w naszym mieście odbędzie się bieg, który jest wpisany w główne obchody Święta Konstytucji. Wydarzenie organizowane jest przez klub „O co biega” wraz z Urzędem Miejskim i Starostwem Powiatowym. Uczestnicy rywalizować będą na dystansie 1791 metrów.

  W ten sposób chcemy uczcić datę pierwszej Konstytucji w Polsce. Będą to cztery okrążenia parku – mówi Gabriel Grzejszczak, kierownik wydarzenia.

  Dla najszybszych 3 kobiet oraz najszybszych 3 mężczyzn przewidziane są puchary. Ponadto każdy zapisany uczestnik otrzyma pamiątkową przypinkę.

  Rodzinny piknik na Bulwarach

  Po raz pierwszy częścią obchodów będzie rodzinny piknik patriotyczny na Bulwarach. Potrwa od godz. 14.00 do 18.00.

  Zmiana formy obchodów Święta 3 Maja to wspólna inicjatywa przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Rąkowskiego i przewodniczącego Rady Powiatu Floriana Wlaźlaka.

  Chcemy, żeby każdy poczuł atmosferę święta i wspólnie z nami spędził ten radosny dzień powiedział Krzysztof Rąkowski.

  Na pikniku zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na scenie wystąpi młodzież z Miejskiego Ośrodka Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury oraz kameralny chór INCANTO. Wokół sceny będą rozłożone koce (200 sztukjak zapewnia wiceprzewodnicząca RM Aleksandra Stasiak) i rozstawione grille z darmowym poczęstunkiem. Zapachnie pieczoną kiełbaską i kaszanką, a za grillowymi sterami staną radni miejscy i powiatowi.

  Uniwersytet Trzeciego Wieku szykuje stoisko z białoczerwonymi kotylionami, które będziemy nosić przypięte do piersi. Harcerze będą wręczać mieszkańcom biało-czerwone flagi. Towarzystwo Przyjaciół Pabianic i Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic będą czekać na stare zdjęcia pabianiczan z obchodów 3 Maja i na ich rodzinne wspomnienia.

  Jedną z atrakcji będzie też malowanie flagi. Przy wsparciu pabianiczan najdłuższą flagę w Polsce spróbuje namalować Adam Kruk Wirski.

  Zapraszamy całe rodziny do wzięcia udziału w tym 3majowym wydarzeniu.

  Udostępnij