• News will be here
 •  

  Pełen wzruszeń był koncert poświęcony pamięci Polaków pomordowanych w Katyniu.

  Już po raz dziewiąty odbył się koncert „Katyń in Memoriam” w Muzeum Miasta Pabianic. W tym muzycznym wydarzeniu wykonawcami byli nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach.

  Poprzez muzykę przypominamy słuchaczom tragiczną historię zbrodni popełnionych na Polakach w Katyniu i w innych miejscach Związku Radzieckiego – powiedział Jakub Kosmal, nauczyciel szkoły i pomysłodawca okolicznościowego koncertu.

  Wieczór muzyczny rozpoczął kwartet „Skrzypcomaniak” w składzie: Franciszek Lenarczyk, Tymon Malinowski, Julia Niewiadomska i Kaja Stępińska. Młodzi artyści wykonali Mazurka op. 68 nr 3 Fryderyka Chopina. Następnie wystąpili: Paulina Bałazińska, Marta Juśkiewicz, Szymon Staszek, Kaja Stępińska, Katarzyna Nowak, Aleksander Duniec, Wiktor Wahl, Klaudia Zastrużna. Koncert zakończyła Angelika Małecka, które zagrała Preludium Des-dur Fryderyka Chopina. Uczniom akompaniowali Alicja Kozłowska-Baczyńska, Małgorzata Kunce i Radosław Żurawski.

  W czasie koncertu zaprezentowano zdjęcia z cmentarza w Charkowie, gdzie odbyła się msza święta z udziałem przedstawicieli władz Polski i Ukrainy.

  Gośćmi specjalnymi koncertu „Katyń in Memoriam” byli Kazimiera Lange i Janusz Pufal ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi.

  Dziękuję za występ. Dzisiejszy wzruszający koncert to przykład patriotyzmu młodzieży – podziękowała Kazimiera Lange, która wręczyła młodym wykonawcom replikę guzika znalezionego w Katyniu.

  Udostępnij