• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  •  

    Ruina stała się perełką architektoniczną, która cieszy oko. W budynku po dawnej Budowlance miejsce znalazły niektóre wydziały starostwa.

    9 maja w południe odbyło się oficjalne otwarcie, na którym pojawili się znamienici goście.

    Starosta Krzysztof Habura przedstawił prezentację multimedialną opowiadającą o historii budynku, który liczy już 115 lat. Zbudowany przez parafię ewangelicko-augsburską przez gros czasu był wykorzystywany jako szkoła. Ostatnią była tzw. „budowlanka”. Uczniowie jej mury opuścili w 2000 roku. Budynek zaczął popadać w coraz większą ruinę, ponadto był zmieniany architektonicznie. Powstała dobudówka, sala gimnastyczna. Wnętrze to był misz-masz. Ściany pracowni w różnych kolorach, odrapane lamperie, niekompletne kasetony. Z czasem pustostan był coraz bardziej dewastowany. Chociaż wiele osób miało plany, jak zagospodarować starą „budowlankę”, to brakowało środków na kapitalny remont pod nadzorem konserwatora zabytków.

    Starostwo Powiatowe zainteresowało się rewitalizacją, kiedy okazało się, że można pozyskać pieniądze zewnętrzne. Szansę wykorzystano, a budynek stał się perełką architektoniczną. To połączenie nowoczesności z tradycją. Budynek został poddany termomodernizacji, zamontowana została również zewnętrzna winda. Zachowano zabytkową podłogę. Zainstalowano piękne drzwi i okna oddające styl z ubiegłego wieku.

    W tej odnowionej nieruchomości swoje miejsce znalazły wydziały starostwa, m.in. Powiatowy Inspektorat Budowlany, wydział architektury i budownictwa. Najprawdopodobniej na Partyzancką przeprowadzi się też powiatowy rzecznik konsumentów.

    Udostępnij