• News will be here
 •  

  Na pabianicką Noc Muzeów 2019 przybyli miłośnicy pieczenia pierników, pasjonaci przyrody i Afryki oraz fani polskich przebojów.

  Sobotnia gorąca noc w Muzeum Miasta Pabianic rozpoczęła się grą terenową Pożegnanie z Afryką”.

  W najbliższych dniach zamykamy wystawę zbiorów afrykańskich, z tej okazji jest ta gra – powiedziały Beata Borycka, etnograf, i Justyna Ruszkiewicz, specjalista ds. oświatowych w naszym muzeum.

  Zainteresowanie było duże.

  Gra nas bardzo wciągnęła – powiedziały nam Urszula Chojnacka i Barbara Janiszewska, słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Łasku.

  W ramach wystawy zaprezentowano również nowe afrykańskie eksponaty: maski z brodą z rafii z Kongo.

  Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty wypiekania pierników toruńskich. Poprowadzili je pracownicy działu historycznego: Aneta Adamczyk, Joanna Aleksandrowicz i Piotr Poreda.

  – Ciężko było wyrobić ciasto, ale dałyśmy radę. Zapach wypiekanych pierników był czarujący – powiedziały siostry Jagoda i Kalina z Pabianic.

  Pełna uroku była wystawa fotograficzna „Szepty przyrody” Grzegorza Bobrowicza, artysty z Dolnego Śląska. Ponieważ pogoda dopisała dodatkowo działało „Zielone kino pod chmurką”, gdzie były pokazy filmów przyrodniczych tego samego autora.

  Koncert akustyczny „Ocalić polskie piosenki od zapomnienia”, w którym zagrali Janusz Yanina Iwański (gitara i śpiew) i Zuzanna Iwańska (altówka, gitara, śpiew), rozruszał widownię, która śpiewała razem z muzykami znane piosenki. Duet wykonał utwory Kory i Marka Jackowskich, Marka Grechuty, Czesława Niemena i Tadeusza Nalepy.

  Piosenki z mojej młodości wzruszyły mnie do łez – powiedziała melomanka Sylwia.

  Tegoroczną edycję Nocy Muzeów należy uznać za bardzo udaną.

  Czwarty raz byliśmy na Nocy Muzeów, tegoroczna bardzo nam się podobała – podsumowali Szymon, Julka i Łukasz z Bychlewa, którzy odwiedzili nasze muzeum wraz z mamą Agnieszką i babcia Tosią.

  Udostępnij