• Legendy i podania przekazywane z pokolenia na pokolenie zawsze były nieodłącznym elementem historii, wplatały się w dzieje wielu miast.

  Konkurs plastyczny „Moja ulubiona legenda polska” zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną we współpracy z Siecią Bibliotekarzy Szkolnych miał na celu popularyzowanie polskich legend, a przede wszystkim miał zachęcać do czytania.

  Jego uczestnikami byli uczniowie klas IV i V ze szkół podstawowych. W I etapie konkursu na lekcjach plastyki powstawały prace. Maksymalnie 10 z jednej szkoły mogło uczestniczyć w II etapie. Do finałowej rozgrywki zgłoszono 70 pięknych, kolorowych ilustracji z 11 szkół: SP nr nr 1, 2, 13, 14, 16 i 17 z Pabianic oraz ze szkół w Dłutowie, Bychlewie, Piątkowisku, Woli Zaradzyńskiej i Ksawerowie.

  – Zdecydowana większość to prace nawiązujące do legend o Smoku Wawelskim, Złotej Rybce, Warszawskiej Syrence, Warsie i Sawie oraz Lechu, Czechu i Rusie – mówi Salomea Mandat, kierownik Biblioteki Pedagogicznej. – Były też legendy o Janosiku, Złotej Kaczce czy o Toruńskich Piernikach. Kilka prac nawiązywało do Warszawskiego Bazyliszka, Pana Twardowskiego i Pani Twardowskiej czy sławnego Popiela z Mysiej Wieży.

  Prace wykonane zostały różnymi technikami. Były wydzieranki, wyklejanki, prace wykonane akwarelami, kredkami i plasteliną. Zachwycały prace, w których pojawiło się origami płaskie, elementy tkaniny czy obrazy wykonane na bazie starej książki.

  Jury w składzie: Anna Lizak (ZSCKU w Widzewie), Małgorzata Dudzińska (ZS nr 2) i Elżbieta Bohaczewska (I LO), zachwyciło się pracami Filipa Głaza i Marcina Martynowskiego z SP w Ksawerowie, którym ex aequo przyznano I miejsce. II miejsce zajęła Weronika Malesa z SP 16, a III – Laura Świnoga z SP nr 14.

  Przyznano aż 17 wyróżnień. Otrzymali je: Aleksandra Małkus i Katarzyna Gieras z SP w Dłutowie, Kamil Oleśko z SP w Ksawerowie, Wiktoria Opałka z SP nr 17, Julia Maksajda i Jaśmina Majzer z SP w Bychlewie, Hanna Cilulka z SP nr 14, Oliwier Mrówka z SP nr 13, Karolina Kaczmarek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątkowisku, Zofia Krawczyk z SP w Woli Zaradzyńskiej, Maja Oberle i Natalia Lewińska z SP nr 2, Matylda Socha, Antoni Muszyński i Magdalena Olczak z SP nr 1 oraz Oliwia Okruszek i Wiktor Klimczak z SP nr 16.

  Prace konkursowe można oglądać na wystawie w czytelni biblioteki do 15 czerwca.

   

  Udostępnij