• News will be here
 •  

  Miejska Biblioteka Publiczna obchodziła XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegorocznej akcji przyświecało hasło: „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”.

  Wydarzenie rozpoczęli zawodnicy klubu UKS Azymut Pabianice. Przeczytali przedszkolakom opowiadania o lekkoatletach z popularnej książki o Mikołajku, a następnie opowiedzieli o biegach na orientację. Wyjaśnili, czym różnią się one od klasycznego biegania, pokazali mapy, kompasy, a także zdobyte medale.

  Drugiego dnia Tomasz Jurga, trener szermierki Zjednoczonych, przeczytał dzieciom opowiadanie, a później razem z zawodnikami z klubu, którzy przyszli w strojach sportowych, wtajemniczył słuchaczy w niuanse tej dyscypliny sportu. Biblioteka otrzymała w podarunku od klubu książkę o historii i zasadach szermierki.

  Kolejnym gościem była Anna Smusz, trenerka capoeiry w pabianickiej sekcji ACMB. Dzieci słuchały opowiadań z książki „Ciocia Jadzia w Rio”, bo właśnie w Brazylii narodził się ten sport łączący sztukę walki i tańca. Trenerka przyniosła instrument zwany berimbau, ponieważ granie i śpiewanie jest nieodłączną częścią capoeiry. Dzieci klaskały i śpiewały, miały też możliwość wziąć udział w ćwiczeniu – ustawiła się kolejka chętnych.

  Czwartego dnia odwiedziła nas Agnieszka Robak, instruktora jazdy konnej. Przeczytała dzieciom opowiadanie o koniach, opowiedziała o swojej dyscyplinie sportu i odpowiadała na pytania o zwyczaje koni – mówi bibliotekarka Paula Michalska.

  Akcję zakończyła Andżelika Błoch, trener żeńskiej drużyny piłkarskiej PTC Pabianice. Po przeczytaniu opowiadania o meczu z książki „Rekreacje Mikołajka” wprowadziła przedszkolaki w świat piłki nożnej i swojej kariery sportowej. Następnie dzielnie odpowiadała na mnóstwo pytań, jakie miały dzieci wyraźnie zainteresowane tą dyscypliną.

  Udostępnij