• News will be here
 •  

  W miniony weekend w parku w Dobroniu odbyło się Święto Gminy Dobroń i V Festiwal Folkloru.

  Jak każdego roku Święto Gminy rozpoczęto rozgrywkami sportowymi. Najpierw rozegrano turniej siatkówki halowej, a następnie mecz piłki nożnej z udziałem zespołów „Iskra” Dobroń i GLKS Dłutów (klasa seniorów). Lepsi okazali się dłutowianie, którzy pokonali gospodarzy 5:2.

  Obchody święta w parku gminnym rozpoczął konkurs profilaktyczno-plastyczny dla dzieci „Zdrowym i wesołym być”. Następnie zaprezentowano występy dzieci z Przedszkola w Dobroniu i Filii w Mogilnie Dużym. Zaśpiewał chór „Lutnia”. Wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobroniu, Mogilnie Dużym i Chechle, a także zespół „Fresh Move”.

  Po oficjalnym otwarciu o godz. 17.30, gdzie m.in. wręczono nagrody sportowcom i laureatom konkursu plastycznego, mieszkańcy wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej i Justyny Bacz z zespołem. Fani szaleli pod sceną podczas występu „Kobranocki” i gwiazdy wieczoru zespołu Jorrgus. Sobotni wieczór zakończył się pokazem sztucznych ogni.

  W niedzielę, 16 czerwca, przemarszem zespołów do parku rozpoczęto V już Festiwal Folkloru. Festiwal – przypomnijmy – to pomysł i inicjatywa członków ZPiT Dobroń oraz Jacka Lewandowskiego, choreografa, którego, niestety, nie ma już dziś wśród społeczności lokalnej, a którego wkład we wszystkie działania był nieoceniony.

  W tegorocznym dobrońskim święcie udział wzięły trzy grupy: Zespół Pieśni i Tańca „Bychlewianka”, Dziecięcy Zespół Ludowy „Kocierzewiacy” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń” (kadra i grupa dziecięca).

  Jak co roku imprezę rozpoczął korowód, który poprowadził wójt Robert Jarzębak, całym sercem wspierający lokalny zespół i jego inicjatywy.

  Podczas festiwalu mieliśmy repertuar różnorodny, prezentacje przebiegały dynamicznie. Było radośnie, kolorowo, publiczność dopisała i świetnie się bawiła – mówi Gabriela Fogel.

  Widzowie podziwiali takie tańce jak: polonez szlachecki, suitę tańców łowickich, tańce beskidzkie, tańce rzeszowskie, tańce górali żywieckich i inne. Poza kibicowaniem i oklaskiwaniem zespołów można było skorzystać z wielu atrakcji i rozrywek dla dzieci i młodzieży, podziwiać twórców ludowych oraz posmakować smakołyków.

  Cieszy, że dobrońskie święto folkloru gromadzi zawsze liczną publiczność i wzbudza tak wielkie zainteresowanie. Z całą pewnością warto być tutaj za rok!

  foto: UG i Paweł Fogel

  Udostępnij