• News will be here
 •  

  Stowarzyszenie „Granica” Centrum Pomocy Bliźniemu im. Marka Kotańskiego świętowało swoje 19. urodziny.

  W słoneczną sobotę do siedziby placówki przy ulicy Granicznej przybyli zaproszeni goście, przyjaciele i sympatycy z innych organizacji abstynenckich województwa łódzkiego. Do tańca grała i śpiewała Ania Guzowska i Irek. Ważnym wydarzeniem było posadzenie w alei drzewka trzeźwości przez Szczepana ze Zgierza z okazji 16. rocznicy abstynencji.

  Po przywitaniu przybyłych i przedstawieniu w skrócie historii organizacji przez Marka i Elżbietę Skrzymowskich wszyscy goście zasiedli do poczęstunku w ogrodzie. Podano bigos własnej roboty, żurek z kiełbasą oraz smalec swojski z ogórkami małosolnymi. Po pierwszym posiłku wszyscy ruszyli do tańca przy wyśmienitej muzyce. Oczywiście w późniejszych godzinach przy ognisku wszyscy mogli kosztować potraw z grilla. Nie zabrakło również słodkich wypieków, kawy i herbaty.

  Pragniemy podziękować wszystkim za moc życzeń oraz całą masę prezentów. Miło było nam bardzo słyszeć z ust Włodzimierza Stanka, dyrektora Kancelarii Sejmiku, że dobrze wykonujemy swoją codzienną pracę, pomagając tym, którym już nikt inny nie chciał pomóc – powiedziała Elżbieta Skrzymowska.

  Z okazji urodzin warto przypomnieć najważniejsze osiągnięcia „Granicy”.

  1. Pierwsza Stołówka Pabianicka, która przez 10 lat wydała najbiedniejszym mieszkańcom Pabianic 260 tys. gorących posiłków i prawie 70 tys. bochenków chleba.

  2. Utworzenie w budynku po byłej Szkole Budowlanej Punktu Pomocy Doraźnej, w którym wydawano potrzebującym żywność, odzież, meble oraz sprzęt AGD, a także leki przekazywane przez AFLOFARM Andrzeja Furmana.

  3. Akcja „Nie Dajmy im Zamarznąć”, która miała na celu ratowanie przed zamarznięciem bezdomnych, którzy mieszkali w pustostanach. Polegała na dożywianiu bezdomnych w centrum miasta gorącymi posiłkami i pieczywem. Przez dziewięć zim „Granica” wydała ich 36 tysięcy.

  4. Budowa nowego domu dla bezdomnych o powierzchni 300 m2, w którym mogą znaleźć schronienie 24 osoby. To ewenement, ponieważ nikt jeszcze od czasów śmierci Marka Kotańskiego nie zbudował nowego domu dla bezdomnych własnymi siłami.

  Warto podkreślić, że przez te lata w ośrodku przy Granicznej przebywało 1000 osób. Wielu z nich Skrzymowscy pomogli uratować i zmienić życie zgodnie z zasadami i głównym zawołaniem Kotańskiego, ich Nauczyciela i Patrona, które brzmi „DAJ SIEBIE INNYM”.

  foto: Granica

  Udostępnij