• Jak doskonale wiadomo, rośliny o właściwościach leczniczych stanowią sporą część występujących gatunków w przyrodzie. Rośliny lecznicze wykazują bardzo dobre oddziaływanie na ludzkie organizmy, co odkryto już dawno temu. Niektóre kwiaty lecznicze i zioła lecznicze potrafią skutecznie wpłynąć na zdrowie człowieka. Które z nich mają pozytywne zastosowanie na różne dolegliwości? Dowiesz się z poniższego artykułu!

  Rośliny o właściwościach leczniczych

  1. Krwawnik

  O jego wyjątkowości świadczą substancje, jakie zawiera w sobie ta roślina. Jest to chociażby azulen, które występuje w olejku eterycznym rośliny. Wykazuje on silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyalergiczne. Mało tego, w skład krwawnika wchodzi również cyneol, który posiada pielęgnacyjne właściwości. Krwawnik często wykorzystywany jest do leczenia różnych schorzeń układu pokarmowego, ale też:

  – pomaga w zaburzeniach układu pokarmowego,
  – ogranicza krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne,
  – obniża ciśnienie krwi,
  – przyspiesza gojenie się ran,
  – łagodzi opatrzenia.

  Co ciekawe, ta roślina o leczniczym korzeniu i liściach sprawdza się przy zapaleniu pęcherza moczowego, a także schorzeniach wątroby i bolesnych miesiączkach. Przygotowany z niej napar potrafi także znacznie poprawić… apetyt!

  2. Bazylia

  To zioło znane jest chyba wszystkim fanom dobrej kuchni. Bazylia jest to roślina zarówno wonna, jak i bardzo dekoracyjna. Zależnie od odmiany, te rośliny lecznicze mogą mieć różny smak oraz aromat. Kwiaty lecznicze oraz liście są jadalne, działając rozkurczowo i pobudzając wydzielanie soków trawiennych. Bazylia leczy również stany zapalne pęcherza moczowego i nerek. Skuteczna jest również przy zapaleniu jelit, żołądka i wątroby.

  Niezwykła roślina potrafi także wspomóc walkę z kaszlem i gorączką, a także bolącym gardłem – zwłaszcza przygotowana z niej płukanka. Bazylia łagodzi też depresję i stany lękowe, znacznie uspokajając. Więcej informacji dotyczących bazylii znajdziesz tu https://fajnyogrod.pl/porady/bazylia-w-doniczce-i-ogrodzie-sadzenie-uprawa-pielegnacja-zastosowanie/

  Zioła lecznicze – jakie jeszcze są skuteczne?

  3. Dziurawiec

  Zazwyczaj występuje pod wieloma postaciami. W sklepach zielarskich można zakupić go m.in. w postaci olejku eterycznego czy też suszu. Popularne są jednak również przyrządzone z niego oleje, herbata czy napar. Dziurawiec pomaga na stany skurczowe i zapalne dróg żółciowych, ale też w początkowej fazie kamicy żółciowej czy osłabieniu wątroby. Warto również stosować go w przypadku zapalenia błony śluzowej jelit i żołądka, braku apetytu, wzdęciach, bólu brzucha i biegunce. Jego właściwości rozkurczające pozwolą odetchnąć… z ulgą.

  Dziurawiec znalazł również zastosowanie w problemach z układem nerwowym – potrafi więc skutecznie przepędzić depresję i ustabilizować zaburzenia emocjonalne. Dodatkowo pomaga on również kobietom podczas menopauzy i w okresie napięcia przedmiesiączkowego. .

  4. Kozłek lekarski

  Wykazuje działanie uspokajające, a więc stosuje się go jako swego rodzaju „wyciszacz organizmu”. Kozłek potrafi błyskawicznie załagodzić napięcie nerwowe, ale też ułatwić zasypianie na tle nerwowym. Kozłek lekarski posiada też właściwości rozkurczające, dzięki czemu pomoże w dolegliwościach żołądkowych czy bolesnej miesiączce. Jest to roślina o leczniczym korzeniu, który wpływa na zmniejszenie napięcia oraz uczucia niepokoju, przynosząc ukojenie psychiczne.

  Ze względu na swoje cenne właściwości doskonale radzi sobie również z umiarkowaną bezsennością – zwłaszcza spowodowaną napięciem czy pobudzeniem. Są to rośliny o właściwościach leczniczych, które wydłużą czas snu i zmniejszą nocne przebudzenia!

  5. Bukszpan

  Jego lecznicze właściwości wykorzystuje się dzięki korzeniu i liściom krzewu. Używano go kiedyś jako środek na malarię (zastępując chininę). W ludowej medycynie bukszpan pomagał na obniżenie gorączki i zwalczał przeziębienie, stan zapalny dróg żółciowych, reumatyzm czy nawet… łysienie! Dawniej stosowano tę roślinę również na choroby skóry takie, jak liszaje, opryszczkę czy też parchy. Przepisywano go również tym, którzy walczyli z nadciśnieniem.

  Roślina posiada cenne właściwości przeciwnowotworowe, a w niektórych przypadkach pozyskany z niej ekstrakt może pomóc w różnych zapaleniach czy podczas krwawienia. Należy jednak pamiętać, że nieumiejętnie wykorzystana roślina może… zatruć. Więcej o bukszpanie i jego uprawie dowiesz się tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/bukszpan-wieczniezielony-sadzenie-uprawa-pielegnacja-ciecie/ .

  Udostępnij