• News will be here
 • Seniorzy na własnej skórze mogli przekonać się, jak to jest dachować podczas wypadku. Zobaczyli też pokaz wybuchu poduszki powietrznej.

  We wtorek w Centrum Seniora odbyło się zaplanowane wcześniej spotkanie w ramach czwartej edycji ogólnopolskiego projektu „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”. Organizatorami są Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

  Centrum Seniora gościło w tym dniu Mariusza Sztala wraz z firmą IntroHL oraz przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach. Policjanci przybliżyli seniorom zatrważające statystyki zdarzeń na drogach, które wciąż, niestety, mają tendencję wzrostową. Co ważne, w powiecie pabianickim obecnie najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Uświadamiali słuchaczom, iż niezależnie od tego, jaką rolę pełnimy, uczestnicząc w ruchu drogowym (np. pieszy, kierowca), wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze!

  – Aby to jak najlepiej zobrazować, w trakcie prelekcji zaprezentowano kilka materiałów filmowych będących przestrogą, w których odtworzono niebezpieczne sytuacje drogowe z omówieniem popełnionych błędów oraz znalezieniem najkorzystniejszych rozwiązań – mówi kierownik centrum Katarzyna Cegiełka.

  Policjanci podzielili się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami na temat pracy w służbie mundurowej, opisując, jak wygląda ten zawód od często zapominanej „ludzkiej” strony, gdzie na porządku dziennym muszą zmierzyć się nie tylko z wypadkami, ale także ludzkimi tragediami.

  Druga część spotkania była w ogrodzie. To tam seniorzy mogli przekonać się na własnej skórze, jak to jest dachować podczas wypadku. Umożliwił to specjalny symulator udostępniony przez organizatorów. Oprócz tego wszyscy, którzy przyjechali na rowerach, mieli wykonany bezpłatny przegląd jednośladów i w zależności od potrzeb były one doposażone w światła i odblaski. Odbył się także pokaz wybuchu poduszki powietrznej, aby uświadomić kierowców i pasażerów, iż prawidłowa postawa podczas jazdy może uchronić przed ewentualnymi skutkami ubocznymi tego zabezpieczenia.

  Na koniec wszystkich zaproszono na słodki poczęstunek.

  foto: Centrum Seniora

  Udostępnij