•  

  W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

  1 września odbędzie się Bieg i Marsz Pokoju 80-lecia Bitwy Pabianickiej. Start zaplanowano na godz. 10.00 przy pomniku 15. Pułku Piechoty Wilków w parku Wolności. Biegacze mają do pokonania dystans około 10 km, a kijkarze nordic walking – 6 km. Udział w biegu oraz marszu jest nieodpłatny. Rekomendowanym strojem jest ubiór w kolorach biało-czerwonych. Organizatorem jest Pabianicki Klub „O co biega” oraz Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic.

  W niedzielę, 1 września, o godz. 15.00 przedstawiciele władze miasta, powiatu oraz kombatantów złożą kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Poległych w Obronie Ojczyzny w 1939r. oraz pomnikiem Harcerzy, Żołnierzy Szarych Szeregów i Armii Krajowej. 1 września obchodzony jest także Dzień Weterana.

  O godz. 16.30 w zamku odbędzie się spotkanie „Jesteśmy tu, aby dać świadectwo. Pabianicki Wrzesień 1939” z Aliną Dąbrowską, bohaterką książki „Wiem, jak wygląda piekło”, więźniarką pięciu obozów koncentracyjnych. Organizuje je Muzeum Miasta Pabianic pod patronatem prezydenta miasta.

  Zapraszamy pabianiczan do udziału w tych uroczystościach.

  Udostępnij