• Mixer Regionalny 2019 w nowej odsłonie na 100-lecie województwa łódzkiego!

  Mimo, że to już 13 edycja Mixera Regionalnego z pewnością nie jest pechowa. Wręcz przeciwnie!

  Znów podróżujemy i odkrywamy bogatą, fascynującą historię regionu. W tym roku okazja jest wyjątkowa. Świętujemy 100-lecie województwa łódzkiego.

  Tym razem, 7 września Mixer równocześnie zakręci się w trzech miejscach – w Łęczycy, Rawie Mazowieckiej i Sieradzu.

  Wybór jest nieprzypadkowy. Miasta te były stolicami województw w Rzeczypospolitej Obojga Narodów i na ich historycznych ziemiach znajduje się Łódzkie. Do tych województw nawiązuje herb województwa łódzkiego.

  W każdym mieście spotkacie lokalnych artystów, którzy prezentują swoje prace; rzeźby, wycinanki, ceramikę, hafty. Spróbujcie pysznych, lokalnych wyrobów, z których słynie nasz region.

  Na stoiskach czeka oferta turystyczna gmin i powiatów Łódzkiego.

  W imprezie biorą udział samorządy z całego województwa, koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania oraz instytucje publiczne, które współorganizują działania towarzyszące.

  Nie brakuje gier i zabaw dla dzieci.

  Święto melomanów

  W tym roku muzyka gra aż na trzech scenach. W Sieradzu gratką jest koncert piosenek Agnieszki Osieckiej, po której gra gwiazda wieczoru Sylwia Grzeszczak.

  W Łęczycy śpiewa Ewelina Lisowska. Przed nią piosenki ze znanych produkcji filmowych dla dzieci prezentuje Magda Wasylik.

  Na scenie w Rawie Mazowieckiej występuje Kamil Bednarek. Przed jego występem publiczność rozgrzewa The Klenczon Experience.

  Świętujmy stulecie w rytmie dobrej zabawy!

  100 lat Łódzkiego

  Pięć pierwszych województw odrodzonej Polski powstało na mocy ustawy Sejmu Rzeczpospolitej z 2 sierpnia 1919 roku. Od tego momentu zaczęła się historia regionu i jego mieszkańców.

  Granice ówczesnego województwa pokrywały się z granicami carskich guberni: kaliskiej i piotrkowskiej. Dlatego zarówno Kalisz, jak i Piotrków Trybunalski obok Łodzi aspirowały do miana stolicy.

  Ostatecznie w lutym 1920 roku stolicą regionu została Łódź.

  Następne sto lat to niezwykła historia regionu i jego mieszkańców. Obok dramatycznych momentów, było wiele radosnych chwil, często dających Nam poczucie dumy.

  Z okazji 100-lecia Województwa Łódzkiego cieszymy się, że możemy je przypominać.

  Jak na każdych dobrych urodzinach – mamy dla was urodzinowy tort!

  Więcej szczegółów na www.mixer.lodzkie.pl

   

   

  Udostępnij