• News will be here
  • Z okazji 80. rocznicy Bitwy Pabianickiej oraz wybuchu II wojny światowej Pabianicki Klub Sportowy O CO BIEGA oraz Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic zorganizowały Bieg i Marsz Pokoju.

    1 września w parku Wolności przed pomnikiem Wilków zebrało się blisko 80 uczestników, którzy wspólną rozgrzewką rozpoczęli przygotowania do wyruszenia szlakami Bitwy Pabianickiej. Na punktach historycznych członkowie Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic opowiadali o wydarzeniach z września 1939 roku. Trasa liczyła około 10 km.

    Po dotarciu na metę na uczestników czekał gość specjalnyAlina Dąbrowska. Bohaterka książkiWiem, jak wygląda piekło”. Pabianiczanka, świadek historii, 96letnia przesympatyczna kobieta, która przeżyła wojnę, była w obozie w Auschwitz oraz więzieniu. Niemal jednym tchem opowiedziała historię swojej rodziny oraz tego przez co przeszła. Wszyscy w milczeniu, głębokiej zadumie i wzruszeniu wysłuchali niezwykłych opowieści.

    Impreza zintegrowała pabianicką społeczność sportową, pozwoliła poznać historię Bitwy Pabianickiej oraz godnie uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

    Udostępnij