• News will be here
 • W Petrykozach stanęła pamiątkowa tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenia z kwietnia 1940 roku.

  W sobotę, 7 września, przy Ośrodku Zdrowia w Petrykozach odsłonięto tablicę upamiętniającą wydarzenia z 27 kwietnia 1940 roku. Wtedy to wypędzono znaczną część mieszkańców wsi z ich gospodarstw, aby następnie przekazać je w ręce osadników niemieckich. Tablicę postawiano w miejscu, gdzie w 1940 roku zebrano mieszkańców, aby następnie pod eskortą uzbrojonych żołnierzy przeprowadzić ich pod kościół w Górce Pabianickiej. Zdecydowana większość trafiła później do obozu przesiedleńczego w Łodzi na ul. Łąkową 4. Przodkowie obecnych mieszkańców wsi z dnia na dzień stracili dorobek swego życia i zostali skazani na wieloletnią tułaczkę. Rozdzielono rodziny, część osób wywieziono na roboty w głąb III Rzeszy.

  Po odśpiewaniu hymnu państwowego i przywitaniu licznie zebranych gości głos zabrał Andrzej Klewin, przewodniczący komitetu ds. upamiętnienia wysiedlenia mieszkańców wsi Petrykozy.

  – Pozwolą państwo, że zacytuję świętego Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. W roku 2018 zawiązaliśmy komitet do spraw upamiętnienia wysiedlenia mieszkańców wsi Petrykozy z 1940 roku. Chcieliśmy, aby tragiczne wydarzenia z okresu okupacji hitlerowskiej nie odeszły w niepamięć, aby współcześni mieli świadomość, jak wielka tragedia dotknęła ich przodków.

  Po przemówieniu nastąpiło odsłonięcie tablicy. Uczynili to Andrzej Klewin, wójt gminy Pabianice Marcin Wieczorek oraz przedstawiciele wysiedlonych Helena Brykowska i Władysław Suwalak. Tablicę poświęcił ks. Dominik Sujecki.

  Przed pomnikiem złożono kwiaty. Dokonali tego poseł Piotr Polak, radni powiatu pabianickiego, przedstawiciele gminy Pabianice i przedstawiciele związku wysiedlonych. Przedstawiciele młodego pokolenia społeczności wsi Petrykozy zapalili znicz, który jest symbolem ich szacunku dla dziadków i pradziadków. Podkreśla także więź międzypokoleniową i jest obietnicą, że pamięć o przeszłości jest fundamentem budowania przyszłości.

  Podczas uroczystości do rąk zaproszonych gości oraz mieszkańców trafiła również publikacja pt. „Nasze Petrykozy, dawniej i dziś”, w której autorzy spisali historię miejscowości.

  26 kwietnia 2020 roku o godzinie 13.30 w kościele parafialnym w Górce Pabianickiej zostanie odprawiona msza w intencji wysiedlonych w okresie wojny mieszkańców Petrykóz.

  Udostępnij