• News will be here
 •  

  16 września rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego kulminacją będzie Europejski Dzień bez Samochodu w niedzielę, 22 września.

  W Pabianicach akcję pilotuje Urząd Miejski wraz z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym i Miejską Biblioteką Publiczną. Organizatorzy przygotowali po raz kolejny akcję „Książka w drodze”. Ogłosili też szóstą edycję konkursu „Kolorowy bilet”.

  Celem tygodnia mobilności jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta.

  Hasło tegorocznej kampanii brzmi „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”. Slogan „Chodź z nami!” zachęca do aktywności i przełamania codziennej rutyny siedzącego trybu życia.

  Książka w drodze

  Dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej po raz kolejny będzie prowadzona akcja „Książka w drodze”. Około 300 książek pojawi się w autobusach, a chętni będą mogli wziąć je do domu, przeczytać i podać dalej. W ramach akcji „Książka w drodze” organizatorzy przypominają, że jadąc autobusem czytamy to, co chcemy, a jadąc samochodem – czytamy hasła na billboardach. W tym roku w autobusach obok książek będą leżały także ostatnie sztuki niezbędników pasażera.

  Kolorowy bilet

  Rusza szósta edycja konkursu „Kolorowy bilet”. Zadaniem uczniów klas IV-VII szkół podstawowych jest zaprojektowanie biletu o nominale 65 groszy. Najciekawszy projekt zostanie wydrukowany w nakładzie 30 tys. sztuk i wprowadzony do dystrybucji. Uczniowie powinni składać prace do 9 października w szkołach albo do 11 października w wydziale infrastruktury technicznej i komunikacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach (ul. św. Jana 4, pok. 26). Regulamin konkursu wraz z formatem biletu do projektowania dostępny jest na stronie MZK.

  22 września – bez samochodu

  W niedzielę w Europejskim Dniu bez Samochodu właściciele aut osobowych będą mogli jeździć bezpłatnie autobusami komunikacji miejskiej i tramwajami. Razem z właścicielem samochodu bez opłat mogą podróżować także osoby towarzyszące – łącznie (wliczając właściciela) w liczbie zgodnej z liczbą miejsc siedzących wpisaną w dowodzie rejestracyjnym (w przypadku przejazdu autobusami osoby towarzyszące powinny posiadać Kartę Pabianiczanina).

  Udostępnij