• News will be here
 • W sobotę, 28 września, zaplanowano XVI rajd pieszy „Szlakiem Bitwy Pabianickiej 7 września 1939 roku”.

  Organizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Oddział PTTK im. Kazimierza Staszewskiego w Pabianicach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Grzegorza Piramowicza w Pabianicach oraz Urząd Gminy w Ksawerowie. Komandorem rajdu będzie Maria Stencel.

  Celem jest uczczenie 80. rocznicy „Bitwy Pabianickiej 7 września 1939 roku” i oddanie hołdu żołnierzom poległym w obronie ojczyzny oraz propagowanie wśród uczniów wiedzy o historii najbliższej okolicy i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń września 1939 roku.

  Uczestnicy rajdu będą mieli do pokonania dwie trasy, dłuższą i krótszą. Dłuższa startuje o godz. 8.30 w Chechle I przy pomniku upamiętniającym rozstrzelanie Janka Piechoty (harcerza z Pabianic) oraz kilku mieszkańców Klimkowizny. Potem turyści dojdą do parku Wolności i o godz. 9.00 uroczyście rozpoczną rajd przed pomnikiem 15. Pułku Piechoty „Wilków”. Będzie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

  Dalej spacer trasą wariantu II, czyli z parku na pętlę tramwajową do obelisku upamiętniającego śmierć Józefa Salwy. Później złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą postać Kazimierza Staszewskiego (patrona PTTK) i konkursy wiedzy oraz sprawnościowy w Szkole Podstawowej nr 5. Dojście na cmentarz rzymsko-katolicki przy ul. Kilińskiego, do kwatery żołnierzy poległych w obronie Pabianic. Tramwajem przejazd do Teklina, a stamtąd przemarsz do Ksawerowa.

  Meta rajdu w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką, gdzie będzie uroczyste podsumowanie, wręczenie dyplomów, nagród i ciepły poczęstunek. Zakończenie około godz. 13.00.

  Rajd odbędzie się bez względu na pogodę. Finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

  Udostępnij