• 1Mackiewicz
    2Witczak
    3Zakrzewski
    5Hile
    6Kozowska
    7Kups
    7Stasiak
    8Berner
    9Gryzel
    9Marczak
    10Michalski
    11Grenda
    12Paszkiewicz
    14Wojcik
    14Zeligowski
    15Grabarz
    16HaburaJoanna
    16Korona
    16Zaborowska
    17Brozyna
    17Jozwiak
    17Pedziwiatr
    17Redowicz
    18Kania
    18Sikora
    18sRusinek
    19Duraj
    19Grzejszczak
    19Wojtowicz
    20Bujacz
    20Gryglewski
    20Habura
    21Jaksa
    21Stencel
    21ZStasiak
    22Lenarczyk
    22Pierzchaa
    22Skrobacz
    23Badek
    23Wadowska-Filarska
    24Nowak
    24Ramisz
    24Wojtczyk
    25Lewandowska
    26Wroblewski
    previous arrow
    next arrow
  •  

    Ireneusz Jarzyński nakręcił kolejny dokument. To historia jednej z najstarszych katolickich parafii w Pabianicach.

    Bogata historia kościoła i parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej stała się inspiracją do powstania pełnometrażowego filmu dokumentalnego o jednej z najstarszych parafii katolickich w Pabianicach. Realizacji tego filmowego projektu podjął się dokumentalista Ireneusz Jarzyński, znany głównie jako współtwórca serii filmów o historii pabianickich szkół.

    Prace na filmem trwały ponad 7 lat. Scenariusz obejmuje cały okres działalności parafii, od momentu rozpoczęcia budowy świątyni aż do czasów obecnych. Twórca filmu wykorzystał obszerny materiał archiwalny w postaci zdjęć i dokumentów, uzupełniony fragmentami wywiadów z księżmi, proboszczami parafii oraz najstarszymi parafianami. Całość opatrzona jest ciekawym komentarzem narratora.

    Ten filmowy projekt był dla mnie kolejnym wyzwaniem – mówi Ireneusz Jarzyński. – Po serii dokumentów poświęconych pabianickim szkołom postanowiłem przypomnieć i prześledzić ciekawą i bogatą historię pabianickiej parafii, która już dawno wpisała się w dzieje naszego miasta. Zadanie nie było łatwe, ponieważ dostępne źródła archiwalne dotyczące ponad 120-letniej historii samej świątyni okazały są dość skromne. Jednak dzięki życzliwości i pomocy między innymi pracowników Muzeum Miasta Pabianic, Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi oraz najstarszych parafian udało mi się zgromadzić ciekawy i unikatowy materiał archiwalny.

    Kościół NMP Różańcowej należy do najstarszych świątyń katolickich w naszym mieście. Jego budowę rozpoczęto we wrześniu 1898 roku, a od 1 stycznia 1907 roku utworzono przy nim parafię. Pierwszą mszę odprawiono w grudniu 1903 roku w niewykończonej jeszcze budowli. Kościół powstał dzięki wielkiemu wysiłkowi wiernych oraz finansowemu wsparciu miejscowych fabrykantów.

    Po I wojnie światowej zniszczony i opuszczony gmach kościoła w roku 1919 przekazany został przez biskupa diecezji włocławsko-kaliskiej Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego a’Paulo. Do dzisiaj prowadzony jest przez misjonarzy i służy mieszkańcom miasta. Parafianie dostrzegają i doceniają wieloletnią pracę i zaangażowanie wielu misjonarskich proboszczów, którzy mieli pozytywny wpływ na życie religijne, kulturalne i społeczne wielu pokoleń pabianiczan. Należy tu wymienić chociażby postać ks. Leopolda Petrzyka, dwukrotnego proboszcza parafii, społecznika bardzo zasłużonego dla Pabianic, oraz ks. Bogdana Markowskiego, proboszcza parafii, miłośnika i propagatora jej pięknej historii i tradycji.

    Obecny proboszcz ksiądz Józef Kapias wyraził poparcie dla mojego filmowego projektu i zapewnił, że podejmie działania w celu jego upowszechnienia wśród parafian – powiedział dokumentalista.

    Oficjalną premierę filmu z udziałem między innymi lokalnych władz samorządowych oraz duchownych pabianickiego dekanatu zaplanowano jeszcze w październiku. Później film będzie zaprezentowany także na specjalnym pokazie dla parafian.

    Udostępnij