•  

  Ireneusz Jarzyński nakręcił kolejny dokument. To historia jednej z najstarszych katolickich parafii w Pabianicach.

  Bogata historia kościoła i parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej stała się inspiracją do powstania pełnometrażowego filmu dokumentalnego o jednej z najstarszych parafii katolickich w Pabianicach. Realizacji tego filmowego projektu podjął się dokumentalista Ireneusz Jarzyński, znany głównie jako współtwórca serii filmów o historii pabianickich szkół.

  Prace na filmem trwały ponad 7 lat. Scenariusz obejmuje cały okres działalności parafii, od momentu rozpoczęcia budowy świątyni aż do czasów obecnych. Twórca filmu wykorzystał obszerny materiał archiwalny w postaci zdjęć i dokumentów, uzupełniony fragmentami wywiadów z księżmi, proboszczami parafii oraz najstarszymi parafianami. Całość opatrzona jest ciekawym komentarzem narratora.

  Ten filmowy projekt był dla mnie kolejnym wyzwaniem – mówi Ireneusz Jarzyński. – Po serii dokumentów poświęconych pabianickim szkołom postanowiłem przypomnieć i prześledzić ciekawą i bogatą historię pabianickiej parafii, która już dawno wpisała się w dzieje naszego miasta. Zadanie nie było łatwe, ponieważ dostępne źródła archiwalne dotyczące ponad 120-letniej historii samej świątyni okazały są dość skromne. Jednak dzięki życzliwości i pomocy między innymi pracowników Muzeum Miasta Pabianic, Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi oraz najstarszych parafian udało mi się zgromadzić ciekawy i unikatowy materiał archiwalny.

  Kościół NMP Różańcowej należy do najstarszych świątyń katolickich w naszym mieście. Jego budowę rozpoczęto we wrześniu 1898 roku, a od 1 stycznia 1907 roku utworzono przy nim parafię. Pierwszą mszę odprawiono w grudniu 1903 roku w niewykończonej jeszcze budowli. Kościół powstał dzięki wielkiemu wysiłkowi wiernych oraz finansowemu wsparciu miejscowych fabrykantów.

  Po I wojnie światowej zniszczony i opuszczony gmach kościoła w roku 1919 przekazany został przez biskupa diecezji włocławsko-kaliskiej Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego a’Paulo. Do dzisiaj prowadzony jest przez misjonarzy i służy mieszkańcom miasta. Parafianie dostrzegają i doceniają wieloletnią pracę i zaangażowanie wielu misjonarskich proboszczów, którzy mieli pozytywny wpływ na życie religijne, kulturalne i społeczne wielu pokoleń pabianiczan. Należy tu wymienić chociażby postać ks. Leopolda Petrzyka, dwukrotnego proboszcza parafii, społecznika bardzo zasłużonego dla Pabianic, oraz ks. Bogdana Markowskiego, proboszcza parafii, miłośnika i propagatora jej pięknej historii i tradycji.

  Obecny proboszcz ksiądz Józef Kapias wyraził poparcie dla mojego filmowego projektu i zapewnił, że podejmie działania w celu jego upowszechnienia wśród parafian – powiedział dokumentalista.

  Oficjalną premierę filmu z udziałem między innymi lokalnych władz samorządowych oraz duchownych pabianickiego dekanatu zaplanowano jeszcze w październiku. Później film będzie zaprezentowany także na specjalnym pokazie dla parafian.

  Udostępnij