• News will be here
 • W sobotę uroczyście obchodzono jubileusz 100-lecia przybycia do naszego miasta księży ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a’Paulo. Uroczystą mszę w kościele NMP poprowadził arcybiskup Władysław Ziółek.

  Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 18.00.

  – Jubileusz to ukłon przeszłości dla przyszłości. Niech jubileusz będzie czasem odnowy wiary i moralności. Witam gości. Duchownych i świeckich, ekscelencję arcybiskupa Władysława Ziółka, biskupa ks. Jana Cieślara, ks. wizytatora polskiej prowincji Zgromadzenia Księzy Misjonarzy Kryspina Banko, ks. Pawła Holca, rektora wyższego seminarium, ks. dziekana Ryszarda Stanka, proboszczów i księży, siostry zakonne, władze powiatu, miasta i gminy, dyrektorów szkół i parafian przywitał proboszcz ks. Józef Kapias.

  W grudniu 1906 roku biskup wrocławski Stanisław Zdzitowiecki podpisał dekret o utworzeniu parafii. Od 1919 roku pieczę nad nią przejęli Księża Misjonarze św. Wincentego a’Paulo.

  – Musimy bezgranicznie zaufać Bogu. Obok posługi kapłańskiej działa Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego a’Paulo, jest tutaj bogactwo wspólnot i różnorodność działań. Tu jest ognisko i kuźnia chrześcijańskiej kultury i wartości – chwalił arcybiskup Władysław Ziółek i dodał: Przez trzy dekady mojej posługi dobrze układała się współpraca, jestem wdzięczny misjonarzom za ich ofiarną służbę.

  Podczas uroczystego jubileuszu arcybiskup poświęcił tablicę pamiątkową ufundowaną przez parafian.

  Ks. Kryspin Banko przypomniał o męczeńskiej śmierci misjonarzy podczas II wojny światowej oraz w ostatnich czasach: Świętowanie to radość przeżywania jubileuszu, ale proszę zachować w pamięci tych, co odeszli. Życzę, aby Bóg czuwał i bezpiecznie prowadził parafian po ich drogach życia.

  Na koniec ks. proboszcz podziękował wszystkim za pomoc w organizacji jubileuszu i zaprosił na pokaz filmu dokumentalnego „1919-2019. 100 lat misjonarzy w Pabianicach” w reżyserii Ireneusza Jarzyńskiego w niedzielę, 27 października, o godz. 19.00 w auli koło plebanii.

  Udostępnij