• News will be here
 • Znane są już wyniki niedzielnych wyborów do sejmu i senatu. Reelekcję wywalczył senator Maciej Łuczak, który wygrał starcie ze starostą Krzysztofem Haburą. W całym powiecie pabianickim zdecydowanie wygrał PiS.

  W powiecie oddano 61.758 głosów. Poparcie PiS-u wynosiło ponad 39% (oddano 24.166 głosów). Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało ponad 30% uprawnionych (18.826 głosów). Trzecie miejsce zajęła Lewica z ponad 15% (9594 głosy), czwarte Konfederacja, którą poparło 6,71% (4142), piąte PSL z niecałym 6% (3691 głosów), a szóste Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy.

  W Pabianicach największą popularnością również cieszył się PiS. Frekwencja wyniosła 65%. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało ponad 37% wyborców (12.463 głosy). Następna była Koalicja Obywatelska (32%), a na trzecim miejscu Lewica (17,88%), następnie Konfederacja (6,41%), PSL (4,50%) i Bezpartyjni Samorządowcy (2,06%).

  Z naszego miasta do sejmu chciało się dostać sporo kandydatów. O reelekcję walczył Krzysztof Ciebiada (PiS), który sprawował mandat przez cztery miesiące (po wygranej Witolda Waszczykowskiego w wyborach do Europarlamentu). Ciebiada uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich kandydatów z naszego rodzimego podwórka. Zagłosowało na niego 10.770 wyborców. Dobry wynik nie zapewnił mu jednak miejsca w sejmowej ławie. Wyprzedzili go: Joanna Lichocka, Piotr Polak, Tadeusz Woźniak, Beata Mateusiak-Pielucha, Tomasz Rzymkowski, Paweł Rychlik oraz Marek Matuszewski. To właśnie między nim a Matuszewskim rozegrała się ostateczna walka. Ciebiada zajmował siódme miejsce, ale wyniki ze Zgierza (skąd pochodzi Matuszewski) całkowicie położyły jego wynik. Słabo zagłosowali na niego mieszkańcy Pabianic. Pokonał go nawet Marek Gryglewski (Lewica) z wynikiem 2899 głosów. Ciebiada uzyskał ich 2587. Dobry wynik uzyskał zaś w powiecie łaskim.

  Nie udało się również Krzysztofowi Rąkowskiemu, przewodniczącemu Rady Miejskiej w Pabianicach. Kandydat startował z numeru 4 list Koalicji Obywatelskiej. W naszym mieście uzyskał świetny wynik, bo krzyżyk przy jego nazwisku postawiło aż 4197 pabianiczan. Nie dało mu to jednak mandatu. Na Rąkowskiego w całym okręgu zagłosowało 5742 wyborców. Wyprzedzili go: Cezary Tomczyk, Dariusz Joński oraz Agnieszka Hanajczyk. Z list Koalicji Obywatelskiej startował również pabianiczanin Andrzej Owczarek. Uzyskał on jednak gorszy wynik niż Rąkowski. W całym okręgu zagłosowało na niego 4741 wyborców.

  Na mandat nie ma też co liczyć wiceprezydent Marek Gryglewski. Mimo że kandydat uzyskał świetny wynik w Pabianicach, to w ogólnym rozrachunku cieszył się poparciem 3876 wyborców.

  A jak poradzili sobie inni kandydaci z naszego powiatu? Słabiutko. Na Zbigniewa Stasiaka (PSL) zagłosowało 1631 osób, Elżbieta Ratyńska (PiS) otrzymała 804 głosy poparcia, Michał Pietrzak (Lewica) 1205 głosów, a Adam Wolniewicz (Konfederacja) 646 głosów.

  Z partii Prawa i Sprawiedliwości drugą kadencję stanowisko senatora będzie piastować Maciej Łuczak. Wygrał on ze starostą Krzysztofem Haburą 70.561:68.670. W Pabianicach doznał porażki, poparło go niecałe 37% (12.285 głosów), podczas gdy Habura cieszył się ponad 50% poparciem (16.664 głosy). Łuczaka uratował powiat łaski, gdzie doskonale jest znany i angażuje się społecznie. Zagłosowało na niego 12.595 wyborców, co dało mu ponad 52% poparcia. Habura otrzymał ponad 32% zaufania (7757 głosów). Ostateczna rozgrywka rozegrała się w Zgierzu, gdzie wygrał Łuczak (40,63%, 33.856 głosów). Habura był od krok od zwycięstwa, bo otrzymał 38,75% poparcia, co daje 32.290 głosów.

  – Bardzo dziękuję wszystkim wyborcom za poparcie mojej kandydatury. Obiecuję, że nie zawiodę i dobra zmiana niech będzie kontynuowana. Wiedziałem, że nie będą to łatwe wybory, ponieważ miałem silnego kontrkandydata jakim jest starosta Krzysztof Habura. Swoją funkcję pełni od kilku kadencji, wszyscy go doskonale znają. Udało się jednak i bardzo się z tego cieszę. Sukcesu nie byłoby, gdyby nie ludzie, którzy wspierali mnie i pomagali. To moja żona, córka, która rozdawała ulotki, to również Aleksandra Kolasa oraz Tomasz Pierzchała i wiele różnych osób, których nie sposób teraz wymienić. Byłem mile zaskoczony, kiedy ludzie przychodzi nawet do mojego domu i oferowali się, że będą pomagać w dystrybuowaniu moich materiałów wyborczych – powiedział nam senator Maciej Łuczak.

  Partia PiS wygrała w każdej gminie w powiecie pabianickim. Niekiedy zwycięstwo było miażdżące, tj. w gminie Dłutów, gdzie prawie 51% poparło PiS. Ponad 44% poparciem PiS cieszył się w gminie Dobroń, ponad 43% uzyskał w gminie wiejskiej Pabianice oraz w gminie Lutomiersk. Najmniejsze, bo ponad 37%, w mieście Pabianice i w gminie Konstantynów Łódzki.

  Udostępnij