• Radni powiatowi doceniają działalność reżysera Zbigniewa Gajzlera i postanowili go specjalnie uhonorować.

  Nadanie tytułu „Zasłużony dla powiatu pabianickiego” nastąpi podczas uroczystej sesji Rady Powiatu. Starosta zaproponował jej zwołanie na 7 listopada o godz. 12.00 w Dworze Kapituły Krakowskiej.

  Zarząd powiatu wnioskował o przyznanie tytułu Zbigniewowi Gajzlerowi, absolwentowi Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, artyście, grafikowi i fotografikowi, który od 2000 roku realizuje autorskie filmy, szczególnie dokumentalne, których bohaterami są mieszkańcy powiatu pabianickiego (m.in. „Sarid”, „Maestro”, „Skazani na Sybir”, „Maratończyk”, „Kocham życie”). W 2011 roku Gajzler otrzymał tytuł „Ikony Kultury Pabianic”. Celem projektu było wyróżnienie artystów związanych z Pabianicami i przedstawienie ich twórczości.

  – Uznano go za wybitnego twórcę kultury, który promuje powiat pabianicki oraz miasto Pabianice. Na uwagę zasługuje fakt, iż dziedzictwo kulturowe gromadzi i chroni jego pamiątki w Polsce, uświadamiając odbiorcom historyczną prawdę. Jego filmy trafiają między innymi do osób młodych, utrwalając w ten sposób pamięć dramatycznych losów ludzkich. Oddanie i poświęcenie z jakim Zbigniew Gajzler tworzy filmy dokumentalne przyczyna się do pozostawienia trwałego śladu miłości do ojczyzny i prawdy historycznej dla kolejnych pokoleń. Jego działalność ma istotny wpływ na rozwój i upowszechnienie kultury w Polsce oraz ochronę dziedzictwa kulturowego – mówił na ubiegłotygodniowej sesji Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Powiatu.

  Dodał również, że reżyser jest zdobywcą wielu nagród. Zasługi zostaną omówione przed wręczeniem tytułu.

  – Zbigniew Gajzler w 2012 roku został uhonorowany nagrodą marszałka województwa łódzkiego za osiągnięcia z dziedziny twórczości artystycznej, a w 2014 odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Nigdy nie krył, a wręcz manifestował swoje powiązanie z powiatem pabianickim. Kilka z jego prapremier odbyło się w starostwie. Powiat zresztą wspierał Gajzlera finansowo przy produkcji tych filmów. Zawsze byliśmy uwzględniani w czołówce filmów i na zakończenie, ale też reżyser na różnego rodzaju prelekcjach i wystąpieniach publicznych również mówił, że działa na terenie powiatu pabianickiego, a ten go wspiera – dodał starosta Krzysztof Habura.

  Radni powiatowi na sesji jednogłośnie poparli kandydaturę Zbigniewa Gajzlera.

  Udostępnij