• W tym roku w Pabianicach w rolę Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

  W poniedziałek, 6 stycznia, przez Pabianice przeszedł orszak Trzech Króli. W tym roku w rolę Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

  Zanim orszak ruszył przez miasto, o godzinie 14.00 wierni zebrali się podczas wspólnej modlitwy w kościele Najświętszej Marii Panny Różańcowej. Następnie licznie przybyli pabianiczanie z koronami na głowach ruszyli w orszaku do sanktuarium św. Maksymiliana, gdzie Trzej Królowie pokłonili się żywej szopce.

  W tradycji polskiej Objawienie Pańskie (6 stycznia) nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, aby oddać pokłon Jezusowi.

  Po godzinie 15.00 na placu przed sanktuarium rozpoczął się koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Bychlewianka”. Później wierni uczestniczyli w uroczystej mszy świętej.

  Przypomnijmy, że 6 stycznia w powojennej Polsce był dniem wolnym od pracy (do 16 listopada 1960). Święto zostało zniesione ustawą Sejmu PRL. We wrześniu 2010 rozpoczęto prace legislacyjne nad ponownym przywróceniem dnia wolnego. Odpowiednią ustawę uchwalił Sejm RP przy okazji zmiany Kodeksu pracy. Ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010 i ogłoszona w Dzienniku Ustaw 26 listopada 2010r. 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960r. dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy.

  Udostępnij