• News will be here
 • W Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobroniu odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pabianicach. Sprawozdanie z działalności za 2019 rok w imieniu zarządu przedstawił prezes dh. Roman Figiel.

  Gospodarzem spotkania był wójt gminy Dobroń Robert Jarzębak, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. posłowie Paweł Bejda i Piotr Polak, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, prezes zarządu oddziału wojewódzkiego związku OSP RP w Łodzi dh Jan Ryś, dyrektor biura wykonawczego zarządu oddziału wojewódzkiego związku OSP RP w Łodzi dh Małgorzata Pawlik, starosta powiatu pabianickiego Krzysztof Habura, komendant powiatowy PSP w Pabianicach st. bryg. Andrzej Bohdanowicz.

  Było co podsumowywać, bo rok 2019 obfitował w wiele akcji ratowniczo-gaśniczych. Ochotnicze Straże Pożarne powiatu pabianickiego uczestniczyły 987 razy w akcjach, w których zużyto 1169 m3 wody. Ochotnicy nie tylko jednak wyjeżdżali do akcji ratunkowych. Brali także udział w młodzieżowym turnieju wiedzy pożarniczej, powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych, manewrach powiatowych, gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, obchodach święta strażaka, letnim wypoczynku młodzieży, kursach szkoleniowych, a także w pielgrzymce do Wielunia w 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej.

  Na terenie powiatu pabianickiego działają 53 jednostki OSP, w których zrzeszonych jest 2.238 osób, w tym 204 kobiety, mężczyźni w wieku 18-65 lat (1362), a powyżej 65 lat 172, członkowie honorowi – 97, członkowie wspierający – 403. W skład młodzieżowych drużyn pożarniczych wchodzą 223 członkowie (150 chłopców i 73 dziewczęta). Z MDP do OSP przeszło 15 osób.

  Ochotnicze Straże Pożarne stawiają na szkolenie druhów. W 2019 roku przeprowadzono następujące szkolenia: podstawowe (39 absolwentów), z zakresu ratownictwa technicznego (12 absolwentów), kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP (27 absolwentów). 52 druhów wzięło udział w kursach szkoleń medycznych, a 39 w szkoleniu w komorze dymowo-rozgorzeniowej w Sieradzu.

  W roku 2019 zakupiono w powiecie pabianickim nowe samochody pożarnicze (renault D16 4×4 dla OSP Niesięcin w Konstantynowie Łódzkim i volvo FL 280 dla OSP w Orpelowie gm. Dobroń) oraz dwa używane (renault dla OSP Bechcice – przekazany przez KP PSP w Pabianicach i lekki ford transit dla OSP Puczniew – przekazany przez JRG 2 z Łodzi).

  Strażacy ochotnicy chętnie oddają krew. Najwięcej oddali druhowie z ZOSP PAFANA (27,790 litrów krwi), z OSP Kazimierz (18,000 l) oraz z PSP Pabianice (6,750 l).

  foto: Sebastian Komorowski

  ).

  Udostępnij