• News will be here
 • Od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Jak co roku świadczenia objęte zostaną waloryzacją. W tym roku będzie to waloryzacja kwotowoprocentowa. Wzrosną także najniższe emerytury i renty.

  Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu wysokości świadczenia przez wskaźnik waloryzacji.

  W tym roku wynosi on 103,56 proc., co oznacza, że świadczenia wzrosną o 3,56 proc. Jeżeli jednak w wyniku takiego działania otrzymamy kwotę podwyżki, która będzie niższa niż 70 zł brutto, wówczas będziemy mieli do czynienia z waloryzacją kwotową mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

  Oznacza to, że ZUS podwyższy emeryturę, rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentę rodzinną właśnie o 70 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie o 52,50 zł, a emerytura częściowao 35 zł brutto.

  – Świadczenia waloryzowane są z urzędu, co oznacza, że klienci nie muszą w tym celu składać żadnych wniosków. Każdy emeryt i rencista otrzyma z ZUSu decyzję z nową wysokością świadczenia po waloryzacji. Decyzje będą wysyłane pocztą dodaje rzecznik.

  Zwaloryzowana kwota świadczenia zostanie wypłacona w marcu, w terminie płatności.

  Od 1 marca wzrasta też kwota minimalnej emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z 1100 zł do 1200 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy z 825 zł do 900 zł.

  Udostępnij