• News will be here
 • Pomimo ograniczeń wynikających z zaleceń służb sanitarnych w związku z koronawirusem, placówki ZUS na bieżąco realizują wypłaty świadczeń.

  Chciałabym uspokoić naszych świadczeniobiorców, a w szczególności emerytów i rencistów, a także pracowników i pracodawców. Wypłaty wszelkich świadczeń są realizowane na bieżąco i zgodnie z planem. Nie ma powodów do obaw podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nie są zagrożone również wypłaty trzynastek. Będą wypłacane z urzędu, nie będzie więc trzeba składać wniosków.

  Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Trzynaste świadczenie będzie przysługiwało osobom, których prawo do emerytury lub renty istniało 31 marca 2020 roku mówi pani profesor.

  Zakład na bieżąco wypłaca nie tylko emerytury i renty, ale również inne świadczenia, w tym np. zasiłek pogrzebowy, opiekuńczy czy chorobowy. Bez zakłóceń ZUS wypłaca także zwaloryzowane emerytury i renty. Od marca podwyżki objęły ponad 8 mln świadczeniobiorców. Koszt tegorocznej waloryzacji rent i emerytur to 9,2 mld zł.

  Przypominamy

  W środę (18 marca) ZUS wzmocnił swoją infolinię i uruchomił trzy nowe numery telefonów obsługiwanych przez ekspertów. Klienci mogą dzwonić na dodatkowe numery telefonów, pod którymi pracownicy Zakładu odpowiadają na pytania w najważniejszych aktualnie sprawach. Pracownicy ZUS dyżurują w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 7.0015.00.

  Dzwoniąc pod numer 22 2908701, każdy może uzyskać informacje na temat obsługi w sprawie świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji, a także na temat obsługi w sprawie zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

  Drugi uruchomiony numer 22 2908702 to obsługa w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców, a trzeci 22 2908703 to obsługa w sprawie odwołanych badań lekarskich i rehabilitacji leczniczej.

  We wszystkich placówkach ZUS przygotowano dla klientów wyodrębnione strefy, w których można samodzielnie złożyć wnioski, bez kontaktu osobistego z pracownikami Zakładu. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i obsługę spraw w sposób niezakłócony mówi rzecznik prasowy Monika Kiełczyńska.

  Nadal działa również ogólna infolinia ZUS pod numerem 22 5601600. Konsultanci obsługują ją w godzinach 7.0018.00 w dni robocze.

  Pytania do ZUS można wysyłać również mailem na adres: cot@zus.pl. Wysłanie zapytania jest także możliwe po zalogowaniu do Platformy Usług Elektronicznych.

  Udostępnij