• Jak w czasach pandemii wygląda praca Pabianickiego Centrum Medycznego?

    Odpowiada Adam Marczak, dyrektor ds. administracyjno-technicznych PCM: – Obecnie praca Pabianickiego Centrum Medycznego wygląda inaczej pod względem organizacyjnym. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, jak również personelu, wprowadzono strefę buforową, w której dokonywany jest pomiar temperatury wszystkich wchodzących, a w razie potrzeby przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny. Wizyty w przychodniach specjalistycznych umawiane są na konkretne godziny, zaś porady w przychodniach POZ odbywają się w systemie teleporad, które w ostatnich dniach znacznie wzrosły. Od 3 marca obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin chorych na wszystkich oddziałach w PCM.

    Czy szpital jest dobrze przygotowany do przestrzegania procedur bezpieczeństwa? Czy nie brakuje maseczek, rękawiczek czy płynów do dezynfekcji?

    – Na bieżąco staramy się uzupełniać braki w maseczki i rękawiczki. Natomiast płyn do dezynfekcji przygotowuje nasza apteka szpitalna. Bardzo cieszy fakt, iż w tych trudnych chwilach możemy liczyć na pomoc firm, fundacji oraz osób fizycznych. Personel na bieżąco jest zaopatrywany przez naszą aptekę szpitalną w środki ochrony osobistej w niezbędnym zakresie.

    Jak zachowują się mieszkańcy w czasie epidemii, czy nadal szturmują szpital, nie słuchają zaleceń?

    – Na dzień dzisiejszy zanotowaliśmy wyraźny spadek osób przychodzących do naszej placówki, a osoby, które zdecydowały się skorzystać z naszych porad, stosują się do poleceń wydawanych przez personel szpitala.

    Jesteście przygotowani do ewentualnej organizacji oddziału zakaźnego, gdyby okazało się, że szpitale w Zgierzu i Łodzi nie dają już rady?

    – W przypadku rozszerzenia bazy łóżkowej o 20 łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających hospitalizacji w warunkach oddziałów zakaźnych podtrzymujemy swoje stanowisko, które zostało przekazane wojewodzie łódzkiemu o gotowości w razie zaistniałej potrzeby.

    A co z przyjęciami pacjentów do operacji? Czy są one przeprowadzane?

    – Operacje są wykonywane w przypadkach nagłych, natomiast operacje planowe zależą od indywidualnej oceny lekarskiej.

    Jak oceniacie przygotowanie naszego kraju do walki z epidemią?

    – Nie chcemy oceniać przygotowania naszego kraju do walki z epidemią, aby nie zostać posądzonym o działania polityczne, ponieważ nasza polityka jest tylko prozdrowotna, zgodna z naszą misją, która brzmi „Twoje zdrowie naszym celem”.

    Dziękuję za rozmowę.

    Milena Chmielewska

    Udostępnij